Moda trendler en yeniler Dekorasyon Kir tutmayan halı tavsiye

Kir tutmayan halı tavsiye


leke tutmayan hali tavsiye 622cc20769b37

Halılarla ilgili başlıca sorunumuz, ciddi paralar ödeyerek satın aldığımız halıda kalıcı kir oluşmasıdır. Tüm uğraşlara karşın halıdan çıkarılamayan ufacık bir kir yada lekeyi çıkarmaya çalışırken oluşan bir deformasyon yada ton kaybı o halıyı gözden çıkarmanıza niçin olabilmektedir.
Halının kir tutmaması halının markasıyla değil hangi malzemeden üretildiği ile ilgilidir. Mesela kaliteli markaların kaliteleri halıları bile eğer bambu yada pamuk benzer biçimde kir tutan malzemelerden yapıldılarsa halıdaki lekeleri çıkarmak zor olmakta, hatta kalıcı olabilmektedir.
Kir tutmayan halı tavsiye
Halı seçiminde tek kriter kir tutmaması olsaydı, kir tutmama açısından malzemelerin sıralaması aşağıdaki şekilde olurdu:
Naylon halı
Acayip fakat gerçek, kir tutmama açısından en başarı göstermiş naylon malzemeden yapılır. Naylon ipliklerden meydana getirilen halılar, neme, küfe ve lekeye karşı oldukca dayanıklı, esnek ve oldukca yönlü kullanılmaya müsaittir.

Naylon ipliklerin kir tutmaz olmasının sebebi naylon ipliklere, kir tutmaması için uygulanan bazı işlemlerdir.
Naylon halılar ek olarak, mobilya ağırlıklarına iyi dayanmaları ve renk akması olmaması sebebiyle de tercih edilmektedir.
Eğer halı seçimindeki tek kriter kir tutmaması olsaydı her evde naylon halıları görecektik. Sadece naylon halıların da bazı dezavantajları olduğundan her evde naylon halı görmemekteyiz.
Olefin halı
Olefin halı, polipropilen halıdır. Bir çok kimse olefin halı ile naylon halının aynı malzemeden oluğunu düşünür fakat farklıdır. Olefin halı yapay elyafların en ucuzudur. Kir tutmaz, rutubet emmez, küfe karşı da dayanıklıdır.

Kir tutmaması açısından tam bir fiyat performans ürünüdür. Olefin halısı kimyasal madde kullanımında yada güneşe maruz kalmayla dahi kolayca solmaz.
Naylon halıya nazaran esnekliği daha azca olması dezavantajıdır. Yoğun kullanımlı zeminlerde (iç mekanlarda ve dış mekanlarda) olefin halıları fazlasıyla görmekteyiz. Sadece oturma odası halısı olarak pek tercih edilmez.
Niçin tercih edilmez, bundan dolayı ısıya karşı hassasiyeti vardır. Kir tutmaması bir avantaj olmakla beraber mobilya sürtünmelerine bağlı koyu alanlar oluşmakta ve bu koyu alanların düzelmesi mümkün olmamaktadır.
Ek olarak mobilya baskısı olan kısımlarda kalıcı izler kalmakta, acele aşınma olmaktadır.
Akrilik halı
Akrilik naylonun uzaktan akrabası olan bir malzemedir. Bileşik bir elyaftır. Kir tutmamaya karşı kısmı bir direnci vardır. Temizliği de nispeten kolaydır.

Akrilik halının tercih edilme sebebi bileşik olmakla beraber yüne benzer yumuşaklığı olması (organik malzemeymiş benzer biçimde hissettirmesi) , küfe, neme, aşınmaya karşı dayanıklı olmasıdır.
Genel olarak akrilik halı kullanışlı bir halıdır. Mühim bir eksisi tozlanma yapmasıdır.
Polyester halı
Polyester, akrilikten ucuz fakat dayanıklılığı da akrilikten düşük bir malzemedir. Bir oldukca halı polyester ve akrilik karışımı malzemeden yapılmaktadır.

Polyester malzemesi kaliteli ve lüks halılarda da kullanılabilmektedir. Kir tutmama mevzusunda oldukca başarılır, kolay temizlenebilen, ezilmeye, küfe karşı dayanıklı bir malzemedir.
Yukarıdaki malzemelerden hepsi kir tutmama mevzusunda oldukca başarılıdır. Eğer halınızın kir tutmamasını istiyorsanız halınızı bu malzemelerden seçiniz.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.