Dekorasyon

Kiri belli etmeyen koltuk renkleri

Evde vaktimizin hatıra sayılır kısmı evi derleyip toparlayarak ve temizlik yaparak geçmektedir. Kiri belli etmeyen koltuk renkleri tercih edildiğinde evin daha temiz görünmesi sağlanmaktadır.
Bildiğiniz üzere koltuk temizliği periyodu uzundur. Bu nedenle evin silinip süpürülmesi, toz alınması gibi temizlik işleri düzenli olarak yapılsa dahi koltuk takımları üzerinde leke ve kir var ise ev pis görünmektedir.
Kiri belli etmeyen koltuk renkleri
Kiri belli etmeyen koltuk renkleri, ortam kirleri ile kontrast oluşturmayan renklerdir. Koyu renkler kiri çok kolay belli eder. Çok açık renkler de öyle. Parlak olmayan mat renkler, yumuşak renkler ve orta tonlar genellikle kiri göstermezler.
Gri
Kiri göstermeme konusunda çok başarılı bir renktir. Grinin neredeyse tüm tonları kiri göstermeme konusunda iyi çıkarırlar.
Örneğin;

Gainsboro
Koyu gri
Dimgray
Kayrak grisi
Darkslate gray

Gibi gri tonları kiri belli etmezler.

Gri rengi, mavi, bej ve bir çok rengin pastel tonları ile kolay kombinlenen bir renktir.
Kahverengi
Kahverengi bir baba gibi üzerine yapışan her türlü kir ve lekeye kucak açar ve tolerans tanır. Kahverengi koltuk lekelenince fazla sırıtmaz hatta bazen ışığın yansımasını taklit eden renklere eşlik eder.

Kahverenginin çok zengin renk skalası vardır. Bazı kahverengi tonları kiri belli etmemede daha başarılıdır. Örneğin:

Soluk kahverengi
Pale taupe
Mürekkep balığı rengi
Aşı boyası rengi
Çiğ ombra
Fallow
Soluk sarı
Tomruk rengi

Gibi renkler kiri gayet iyi saklarlar. Burgonya rengi, yanık siena gibi kahverengi tonları ise kiri belli etmemede o kadar başarılı değildirler.
Bej
Bej açık bir renktir ama özelliği itibariyle ortam tozları ve partiküllerine yakın bir rengi olduğu için tozlandığında fazla belli olmaz.

Bejin griye yakın tonları, mat tonları ve pastel tonları kiri saklamada çok başarılıdır. Bej aynı zamanda modası geçmeyen koltuk renklerindendir.
Bununla birlikte bejin açık tonları leke saklamada çok iyi değildir. Bu nedenle koltuk takımı için bej renginin tonu çok iyi seçilmelidir.
Krem
Pastel ton krem renkleri toz ve kiri belli etmemede çok iyi performans sağlamaktadır.

Kahverengi, bej ve şampanya rengi gibi renklerle dost olan krem rengi ortamda uçuşan partiküllere yakın bir renk olduğu için tozlandığında, kirlendiğinde pek belli olmaz. Aynı zamanda lekeyi göstermeme konusunda da başarılıdır.
Füme rengi
Griye yakın bir renk olan füme rengi de iyi bir kir saklayıcısıdır. Hatta bu rengin bazı tonları kir belli etmemede griden daha başarılıdır. Koyu füme renkleri kiri bir miktar gösterebilir. Bu nedenle açık veya orta renkleri tercih etmek gerekmektedir.

Füme rengi dediğimiz renk is ve duman renginden gelmektedir. Bu nedenle ortam kirleri ile yakın bir renktir.
Kum beji, lületaşı rengi ve buz beyazı gibi renklerle kolay kombinlenen füme rengi koltuklar kiri belli etmemelerinin yanında eve asil bir hava da vermektedirler.
Taş, kum, ahşap gibi doğal renkler
Doğada bulunan renkleri koltuklarınızda tercih ettiğinizde leke ve kirler kolay sırıtmayacaktır. Kum ve çakıl renkleri bu konuda çok başarılıdır. Ayrıca değişik taş rengi tonları tercih edilebilir.
Son yıllarda antrasit taşının rengi moda olmuştur. Ahşap rengine yakın kahverengi ve sarı tonları da kir belli etmemede başarılıdır.
Sarı, yeşil arası yumuşak tonlar
Son bahar renkleri renk gizleme uzmanıdır. Ancak yine de parlak olmayan tonlar seçilmesine özen gösterilmelidir. Bu renkler dekorasyonda toprak rengi, bakır rengi, bej ve krem rengi ile yüksek uyumdadırlar.
Kiri belli etmemede kısmi başarılı olan renkler
Tuğla rengi, bakır rengi, kiremit rengi, gül kurusu ve vizon renginin nötr tonları leke gizlemede kısmi olarak başarılıdırlar.
Evin temiz görünmesi için birkaç öneri
Beyaz ışık ortamdaki ve mobilyalar üzerindeki toz ve kirleri daha kolay belli etmektedir. Bu nedenle aydınlatmada sarı ışık tonlarını tercih edebilirsiniz.
Duvarlar üzerinde biriken toz evi kirli göstermektedir. Silinebilen duvar boyası tercih ederseniz, duvar temizliğini de periyodik olarak yapabilirsiniz.
Koltuklarınız kiri belli etmesin istiyorsanız koyu renklerden, parlak renklerden kaçınınız.
Yumuşak renkler ve nötr renkler genel olarak koltuktaki kirlerin sırıtmamasında başarılıdırlar.
Koltuk kumaşını leke-kir tutmayan sık dokunmuş mikrofiber kumaştan seçerseniz temizliği de kolay olacaktır.
Koltuklarınızı buharlı temizlik makineleri ile temizleyebilirsiniz veya üzerine örtü örterek veya kullanmadığınız zamanlarda kapısını kapalı tutarak geç kirlenmesini sağlayabilirsiniz.
Koltuk temizliği hakkında tavsiyeler
Koltuk kumaşı seçerken kiri belli etmeyen renkleri tercih etmek, lekelerin sırıtmasını engelleyecek ve temizlik periyotlarını uzatacaktır. Ancak koltuklardaki leke ve tozların belirgin olmaması, koltuğun temiz olduğu anlamına gelmemekte, evlerimizdeki koltuk ve kanepelerin belli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.
Koltuk temizliğinde sorun yaşamamak için koltuğun rengi kadar kumaş seçimine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira sık dokumalı kumaşlardan leke çıkarılması daha kolayken pamuklu kumaşlardan veya suyu emen kumaşlardan basit lekeler bile zorlukla çıkarılabilmektedir.
Her kumaş türünün farklı bir temizlik yöntemi gerekmektedir. Mesela deri kumaşlar ıslak bez ile silindiğinde lekesi kolaylıkla çıkar fakat çamaşır makinesine atılmaz.
Bazı kumaşlardaki lekeler ise silmeyle çıkmaz ancak çamaşır makinesine atılırsa çıkar. Ayrıca bazı kumaş türleri kimyasal maddelere karşı çok hassastır. Örneğin nubuk koltuk kumaşında ağartıcı içerikli bir temizlik ürünü kullanırsanız koltuğu kullanılmaz derecede berbat edebilirsiniz.
Bu nedenle koltuk temizliği yapmadan önce hem kumaşın özellikleri hem de hangi ürünlerle ne şekilde bilgi edinmeniz gerekmektedir.
Koltuğunuzla alakalı bu tür bilgileri genellikle satıcıdan istersiniz ancak satıcılar genellikle satma konusunda mahirdirler ama temizlik ve bakım konusunda verecekleri bilgiler yanıltıcı olabilmektedir.
Bu nedenle koltuk temizliğini profesyonellere bırakmak en iyisidir.
Günümüzde ev dekorasyonuna ciddi meblağlar harcamaktayız ve mobilya ömrünü uzun tutmak için de temizlik ve bakımının profesyonellerce yapılması yerinde olacaktır.
Bu konuda İstanbul Koltuk Yıkama bağlantısından destek alabilirsiniz. 2’li, 3’lü koltuklar, çekyatlar 80 TL gibi küçük fiyatlara yapılmaktadır. Firma ayrıca araç koltuklarını da 100 TL gibi çok makul fiyatlara temizlemektedirler.
Koltuk temizlemede ayrıca özel cihazlara da gerek duyulmaktadır. Bizlerin evde yapacağı şey temizlik ürününü beze döküp ovalamak veya koltuk temizleme makinası kullanmaktır. Halbuki temizlenecek koltuk türüne kullanılacak cihaz ve kullanılan yöntem farklıdır.
Fikir vermek açısından koltuk temizlik firmasının videosunu aşağıya koydum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com