Kendin Yap

Kolay Meydana getirilen Penye İpten Sepet Yapımı (Dikdörtgen Tabanlı)

Penye İpten Sepet Yapımı

Penye ipten sepet yapımı son zamanlarda bir fazlaca ön plana çıkan ev aksesuar ürünlerinden bir tanesi olmaya başladı. Hobi edinmek, yap sat şeklinde durumlar ile ek gelir elde etmek isteyen her insanın vazgeçilmezi olan parçalardan bir tanesi hem oldukça düşük maliyetli olması hem de ergonomik yapımının olması en fazlaca tercih edilenlerden bir tanesi olmasına destek oldu. Şu an biri birinden değişik renkli penye ipler ile isteyenler tığ isteyenler de sepet kenarına dolama yöntemi ile sepet yapımını tamamlayabilecekler.

Penye ipten sepet yapımı esnasında genel olarak örgülü modeller tercih edilir. Şişle meydana getirilen modellerinin yanı sıra genel olarak tığ ile modeller ön planda gelir. İçten sarmal bir halde yuvarlak meydana getirilen tabanların ilk örülmesinin peşinden kenar kısımlara geçilir. Yapım aşamalarını sizler için adım adım atlatacağız.

Penye İp İle Sepet Yapımı Adım Adım…

Adım adım penye ipten sepet yapımı için gereksinim olunan tek araç-gereç renkli penye ipler ve kalınca tığ. İşte her şey bu kadar.

İlk olarak ilmek atılarak başlanılan sepetin ilk olarak dolama yöntemi ile taban kısmı örülür. Eşit bir halde olmasına dikkat edilmelidir.
Taban kısmı tamamlandıktan sonrasında yan kısımlara geçilir. Yan kısımlar için yuvarlak tabanın etrafını kaplayacak şekilde ilmek atılır.
Ne kadar yükseklikte sepet isteniyorsa o denli kat örgüye devam edilir.
Son sıra atıldıktan sonrasında ince iğne yardımı ile dikmek yerine dik duruşu sağlamak için gene penye iple ilmek atılarak taban ve kenar kısımlar birleştirilir.
İsteğe nazaran eğer sap yapılmak isteniyorsa daha fazlaca sert bir yoğurt kovası sapı şeklinde bir yere örgü örülerek yapılması daha uygun olacaktır.

Sepet yapımları bu kadar kolay adımlar ile yapılırken, isteyenler tek renk, isteyenler karışık renkler ile örebileceklerdir. Salonlardan banyolara, mutfaklardan yatak odalarına kadar her yere rahat bir halde koyulacak penye ipten sepetler adeta bir haneye daha sempatik bir görünüm verecektir. Yapım ve kullanım pozitif yanları ile her evin eğer olmazsa olmaz parçalarındandır.

Size Hususi Başlıklar

Evinizde Karbonatla Yok Edebileceğiniz 8 Fena Koku

2 hafta ilkin

Evinizi Ucuza Yenileyebileceğiniz ‘Kendin Yap’ Dekorasyon Fikirleri

2 hafta ilkin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com