Moda trendler en yeniler KADIN “komendondur”

“komendondur”


komendondur 63153b6075967

SİYAH NOKTA NEDİR?
Siyah nokta cildin derhal alt tabakasında biriken, oksitleşen kir ve ölü hücrelerin gözenekleri tıkaması sonucunda oluşmaktadır. Bilimsel olarak “komendondur” olarak adlandırılan siyah nokta problemi yağlı ciltlerde, tane döneminde ve temizliğine dikkat edilmeyen ciltlerde meydana gelmektedir. Siyah noktalar çoğu zaman burun bölgesinde görülsede yanak ve çevresinde de meydana gelmektedir.

Siyah noktalar hanım, adam ve erişkinlik dönemindeki herkeste oluşabilen bir durumdur. Siyah noktanın önlenebilmesi için tertipli olarak cildin temizliği ve bakımı yapılmalıdır. Temizlenmeyen ciltte yağlanma, siyah nokta ve akne oluşumu şeklinde fena görünüme yol açan problemler ortaya çıkmaktadır. Bu da cildin sağlıksız ve bakımsız görünmesine niçin olmaktadır.

Siyah nokta oluşmasının başlıca sebeplerinden biri aşırı yağlanmadır. Bu yağlar gözenekleri tıkar ve orada birikme yaparak siyah nokta oluşumuna niçin olur. Yağlı cilt tipine haiz kişiler kesinlikle tertipli olarak cilt temizliklerini ve bakımlarını yapmalılardır. Aksi halde oluşan siyah noktalar zaman içinde sivilce oluşumuna niçin olurlar.
Hanımefendilerin tane dönemlerinde değişen hormon dengesi daha fazlaca cilt yağlanmasına niçin olmaktadır. Bu yüzden hususi günlerde siyah nokta ve sivilce probleminde artış görülmektedir. Bu dönemlerde cilt temizliğinde daha duyarlı davranılmalıdır.

Yazları yoğun güneşe maruz kalmak siyah nokta oluşumunda bir öteki faktördür. Yazları güneş koruyucu sürmek ve cilt temizliğinde özenli hareket etmek gereklidir. Bununla beraber fazlaca sık ve yoğun makyaj uygulaması gözeneklerin kapanmasıyla cildin nefes almasını engeller. Bu durum ise siyah nokta ve akne oluşumunda mühim rol oynar.
SİYAH NOKTA OLUŞUMUNU ENGELLEMEK İÇİN NE YAPILMALI?
Cildinizin nefes almasını sağlayın. Makyaj ile uyumayın.
Günlük bakım ve temizliğini dikkatsizlik etmeyin.
Uzun süre güneşe maruz kalmayın.
Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecek tüketiminden kaçının.
Hazır yada evde uyguladığınız maske ve peeling ile bakım yapın.
SİYAH NOKTALAR İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

ARINDIRICI BUHAR MASKESİ
1 litre kaynamış suyun içine yarım limon suyu ve kabuklarını ilave edin.
Birer tutam biberiye, kekik, nane, fesleğen, karanfil, rezene, papatya ve lavanta şeklinde bitkilerden elinizde olanları ilave edin.
Sonrasında saçınıza bone takının ve 25cm mesafe bırakarak yüzünüzü 15 dakika kaynamış suyun buharına tutun.
15 dakika beklemeye alın ve soğuk su ile durulayın.

YOĞURT VE LİMON KÜRÜ
Bir kasenin içine 1-2 kaşık yoğurt ve limon sıkın.
Karıştırdığınız yoğurdu göz çevreniz hariç tüm cildinize uygulayın ve 20 dakika beklemeye alın.
Kuruyan yoğurt maskesini ılık su ile durulayın. 
 
Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.