Dekorasyon

Led avize aydınlatır mı ?

Günümüz aydınlatma teknolojisinin göz bebeği led ışıklar. Daha az enerji ile daha uzun süre aydınlatma vadeden led aydınlatma teknolojisi modern tarz avizelerde yerini almıştır.
Ancak bir çok kişi led avize aydınlatır mı, bu konuda tereddüte düşmektedir. Bu tereddütün önemli bir sebebi klasik ampüllerde kaç metrekare odaya kaç wattlık ampül gerektiğini tecrübelerimizle bilirken, konu led olunca henüz bu ayarı bilemiyor oluşumuzdur.
Led ampullerin ekonomik çözümler sunuyor olması elbette bir avantajdır ancak istediğimiz aydınlatma miktarını veremeyecekse, avize olarak kullanmak kullanışsız olacaktır.
Led avize aydınlatır mı ?
Led avize yeterli aydınlatmayı sağlayacaktır ama bunun için odayı aydınlatmaya yetecek kadar watt ve lümen değerine sahip olması gerekir.
Bunu pratik şekilde şöyle hesaplayabilirsiniz. Normalde odayı aydınlatan ampuller (tasarruflu ampul olduğunu varsayıyorum) kaç watt ise led avizenin wattını da onun 2/3 ü kadar seçebilirsiniz.
Her ne kadar led ampuller tasarruflu olarak lanse edilseler de normal tasarruflu ampullere göre arada aşırı bir fark bulunmamaktadır.
Daha detaylı bir hesap yapmak istiyorsanız watt değerine göre değil de lümen değerine göre hesaplama yapmanız gerekir.
Led avize seçerken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise ışığın rengidir. Işık rengi fazla parlak seçilirse göz yoracağı gibi, fazla sarı seçilirse de yeterli aydınlık elde edilememektedir.
Üçüncü bir husus olarak da led ampullerin aşağıya, yukarı bakmaları aydınlatma kalitesini etkilemektedir. Bkz. Avize aşağı mı bakmalı yukarı mı ?
Led avize hakkında bilgiler
Led avize 4 kısımdan oluşmaktadır:

Avize gövdesi
Led ışık kaynağı
Güç kaynağı
Difüzör paneli

Led ampullerinin 5-10 sene ömrü olduğu söylense de telaffuz edilen rakamlar belli koşulların sağlanmasına bağlıdır. Yani gerçekçi bir tahmin olmayabilir. Gerçekte led ampullerin iyi markaysa 3-4 sene ömürleri olduğu tahmin edilmektedir.
Led avizenin parçalarının arızalanma ihtimali vardır ve bu arızayı gidermek ampul değiştirmek kadar kolay değildir, tamirat ister.
Led avizelerde zamanla ışık azalması problemi de yaşanmaktadır. Yani ilk aldığınızdaki parlaklığı bir yıl sonra yüzde 25-30 civarında, ikinci yıl sonunda yarı yarıya azabilmektedir.
Bu faktörler büyük ölçüde satın aldığınız led avizenin marka kalitesi ile alakalı olarak değişmektedir.
Led avize alırken bu hususları da dikkate almalısınız.
Özellikle zamanla ışık azalması yaşanması ve ampullerinin değişmesinin klasik ampül değiştirmek kadar kolay olmaması gibi faktörler led avizeler konusundaki başlıca çekincelerdir.
Led avize aydınlatır mı-Yorum
Led avize aydınlatma elemanıdır, odanız için doğru lümen değerine sahip bir led avize seçerseniz elbette aydınlatacaktır. Ancak her konuda olduğu gibi led aydınlatma konusunda da şehir efsanelerine dikkat etmelisiniz.
Örneğin led ampullerin uzun ömürlü olduğu ve tasarruflu olduğu söylenmektedir. Ancak bir ampul bir süre sonra ışık değerini kaybediyorsa ondan verimli şekilde yararlanmanız mümkün müdür, elbette değildir.
Siz ampulün aydınlatması azalınca, ömrü dolmasa bile değiştireceksiniz. Dolayısıyla uzun ömürlü olmasının fazla bir anlamı kalmayacaktır.
İkinci olarak led ampuller hakikaten de enerji tüketimi açısından tasarrufludur ancak led avize bozulursa size ampul değiştirmekten daha fazla masraf açacaktır.
Led ampuller az enerji harcamaları ve hava koşullarındaki değişimlere dayanıklı olmaları nedeniyle avantajlıdır. Cami, ofis ve aydınlatma ihtiyacı fazla olan yerlerde led avizeler ekonomik çözümler sunarlar.
Ancak elektrik tüketimi az olan konutlarda o derece ekonomik oldukları kanaatinde değilim.
Led avize alırken nelere dikkat edilmeli ?
Led avizeler modern aydınlatma seçeneklerindendir. Bir çok farklı modeli vardır. Led avize seçerken ilk dikkat edeceğimiz husus led avizenin yeterli aydınlatmayı sağlayacak lümen değerine sahip olmasıdır.
İkinci olarak da satıcının teknik desteğinin ne kadar devam edeceğine dikkat etmeliyiz. Led avize kısa bir süre sonra bozulursa veya aydınlatması azalırsa bu ekonomik bir kayıp olacaktır. Bu nedenle marka kalitesi iyi olan ve ürününün arkasında duran firmaları tercih etmek gerekir. Satın aldığımız firma montaj yapıyor mu, sonrasında ampul değişimi veya tamirat hizmeti veriyormu bunlara dikkat etmeliyiz.
Üçüncü olarak led avizenin fonksiyonel ve dekorasyon tarzımıza uygunluğuna bakıyoruz.
Dördüncü olarak toplam avize maliyeti ve aylık enerji tüketimine bakıyoruz. Her ne kadar led avizelerin ömrü uzun ve tasarruflu olduğu söylense de aynı miktar aydınlatma için fazlaca led ampule ihtiyaç duyulması ve bir süre sonra led ampullerin ışığının azalması gibi hususlar dikkate alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com