Sağlık

Omega 3 Nedir, Yararları Nedir?

Omega 3 Nedir, Yararları Nedir?

omega 3

Omega-3 yağları vücudumuzun eğer eğer olmazsa olmazlarından. Vücudumuzun ürettiği ve üretemediği bazı yağlar vardır. İşte burada vücudumuzun üretemediği omega3’ten bahsedeceğiz.

Beynimizin %60’ı yağlardan oluşmakta. Ve bu yağların %35’ini bu doymamış uzun zincirli dediğimiz yağ asitlerinden oluşuyor.  Beyin için fazlaca önemli bulunduğunu buradan anlayabiliriz. Bu yağların vücutta sentezlenmesi mümkün olmadığı için dışardan alınması gerekir.

Balık Yağı = Omega-3 Denilebilir mi?

Balık yağlarında çok oldukca oranda bulunmuş olduğundan, balık yağı omega-3 ile aynıdır algısı oluşmuştur.  Bir tek omega-3 yalnızca balık yağında değil, anne sütünde de bol miktarda oranda omega-3 bulunmaktadır.

Balık yiyerek omega-3 ihtiyacı giderilebilir mi?

Haftada 150’şer gramdan üç kez balık yiyecek evet omega-3 ihtiyacımızı karşılar. Bir tek burada iki önemli nokta var. Birincisi yediğimiz balık derin ve soğuk su balıkları doğrusu omega-3 açısından zengin olmalı, ikincisi ise deniz kirliliği ve ağır metallerin fazla olduğu bölgelerin balığı olmamalı.

Omega-3’ün yararları nedir?

Omega-3 tüm hücrelerin zarlarında mevcuttur ve zarın yapı taşını oluşturur. Dolayısıyla tüm sistemlerin gelişmesi için gereklidir.  Tüm sistemler muntazam çalışırsa bağışıklık sistemimiz de güçlü olur.  Damar sertliğine yol açan yan plakları azaltır. Tromboz denilen pıhtılaşmayı  engellemiş olan süreçlere destek olarak kalpteki aritmileri engelleyip kalp krizlerinin engellenmesi noktasında yararlı olduğu kanıtlanmış bulgulardandır. Depresyonu ve saldırgan davranışları azalttığına dair emek harcamalar var. Bundan dolayı sinir uçlarındaki snapsların iletimine destek oluyor.  Hiperaktiviteli çocuklarda tedavinin bir parçası olarak yararlı olduğu görülmüştür. Alzheimer ve diyabet üstünde pozitif yönde emek harcamalar yapılmaktadır. D vitamini açısından da zengin olan balık yağı, kalsiyum’un kemiklerde emilmesi noktasında yardımcıdır. Dolayısıyla da direkt olmasa da dolaylı yoldan boy uzamasına katkı sağlar.

Omega-3 nasıl Tüketilmelidir?

Ilk olarak her mevzuda olduğu şeklinde bu mevzuda da bir hekim tavsiyesi alınmalı ve öncelik doktorunuzun tavsiyesi yönünde olmalıdır. Balık yağı kışın verilir yazın verilmez algısı yanlıştır. Doğru dozajda alındığı takdirde yaşam boyu kullanılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com