Moda trendler en yeniler Sağlık Paratiroid ameliyatı sonrası şikayetler nedir

Paratiroid ameliyatı sonrası şikayetler nedir


paratiroid ameliyati sonrasi sikayetler nelerdir 622b721eeac1a

Paratiroid ameliyatı paratiroid bezlerinden birinin yada birkaç tanesinin boyundan oluşturulan bir kesiyle çıkartılması operasyonu olup bu işlem tıp dilinde “paratiroidektomi” olarak isimlendirilir. Bu ameliyatın sonrasında hastada bazı şikayetlerin görülmesi düzgüsel karşılanmaktadır.
Ameliyat esnasında paratiroid bezlerinin bulunabilmesi zor olsa gerek. Bilhassa de kanama olursa bezleri bulmak, hastalıklı kısımları saptamak daha da zorlaşabilir. Ameliyatla alınacak parçaların damar ve sinirlere yakın olması da cerrahi operasyonun güçlük derecesini yükseltir.
Paratiroid ameliyatları yüzde 90’ın üstünde başarı göstermiş geçen ameliyatlardır. Ameliyatı deneyimli bir cerrah meydana getirirse başarı oranı yüzde 90’ın üstüne çıkacaktır.
Ameliyatta sinir ve damarların zedelenmesi halinde ameliyat sonrasında bazı ciddi şikayetler görülebilir. Ameliyat başarı göstermiş geçse dahi ameliyat sonrasında hasta bazı geçici şikayetler yaşayacaktır.
Paratiroid bezi hangi hormonu salgılar ?
Paratiroid bezi, “parathormon” denilen bir hormon salgılar. Bu hormon vücutta kalsiyum ve fosfor mineralleri arasındaki dengeyi sağlamaktadır. Parathormon hormonunun azca yada fazla salgılanması kemik, böbrek, kas ve sinirlerle ilgili şikayetlere niçin olur.
Paratiroid bezinin vücuttaki yeri neresidir ?
Paratiroid bezleri 4 tanedir ve tiroid bezinin derhal arkasında, nefes almayı ve ses çıkarmayı denetim eden sinirlerin fazlaca yakınında bulunur. Bu 4 bezin toplam ağırlığı averaj olarak 120-150 gram civarındadır.
Paratiroid bezinin görevi nedir ?
Paratiroid bezlerinin işlevi kandaki kalsiyum seviyesini ayarlamak, dolaylı şekilde sinirlerin, böbreklerin, kalbin ve kemiklerin işlevlerini düzgüsel şekilde sürdürmesini sağlamaktır.
Paratiroid bezleri D vitaminini aktive eder ve bağırsakların kalsiyum emilimi yapmasını sağlar. Ek olarak kemikten kalsiyum açığa çıkması ve böbreklerin kalsiyum tutmasını bu bezler yönetir.
Paratiroid bezi kaynaklı hastalıklar nedir ?
Hipoparatiroidi: Tiroid ameliyatında paratiroid bezi zarar görürse hormon üretimi düşer. Bu durum geçici olup çoğu zaman ameliyattan bir ay sonrasında düzelir. Bazı hastalarda ise evvel beri parathormon yetersiz salgılanır. Her iki durum da hipoparatiroidi olarak adlandırılır.
Hipoparatiroidi hastalarında tırnak kırılması, saç dökülmesi, parmak uçlarında uyuşukluk ve kas kasılması şeklinde şikayetler görülür. Hastaların kanlarında kalsiyum seviyesi düşmüş olduğu için kalsiyum desteği verilir.
Hiperparatiroidi: Paratiroid hormonu gereğinden fazla üretilirse buna hiperparatiroidi denilmektedir. Bunun sebebi paratiroid bezlerinden bir yada birkaçının normalden fazla büyümesidir.
Hiperparatiroidi hastalarında mide bulantısı, kabızlık, halsizlik, kemik ağrısı, böbreklerde taş oluşması ve güçsüzlük şeklinde şikayetler görülür.
Paratiroid kanseri: fazlaca ender görülür. Tedavisi kanserli dokunun çıkarılması şeklindedir.
Paratiroid ameliyatının riskleri
Bu ameliyatın en mühim riski operasyon esnasında sinirlerin zarar görmesidir. Zira paratiroid bezleri nefes almayı ve ses çıkarmayı denetim eden sinirlere fazlaca yakın bir yerde bulunur. Ameliyatı becerikli ve deneyimli bir cerrahın yapması gerekir. Sinirler zarar görürse geçici olarak ses kısıklığı, nefes darlığı şeklinde şikayetler görülür. Bir süre sonrasında bu şikayetleri geçmesi beklenir.
Kimi zaman tek ameliyat kalıcı çözüm olmayabilmekte ve hiperparatiroidi tekrarlayabilmektedir.
Paratiroid bezinin alınmasının kalıcı olarak hipoparatiroidiye yol açması riski de bulunmaktadır.
Paratiroid ameliyatı sonrası şikayetler
Yaygın olmasa da bazı hastalarda paratiroid ameliyatı sonrası yutkunma ve konuşma güçlüğü, kanama, aşırı halsizlik, vücudun bazı bölgelerinde uyuşma yada kasılmalar, yüksek gerilim, nefes darlığı şeklinde şikayetler görülebilir. Bazı hastalarda bu şikayetler daha yoğun ve şiddetli olabilir.
Hastanın ameliyattan sonrasında doktorlarıyla ilişkisini kesmeyip şikayetlerini iletmesi ve ilaçlarını harfi harfine kullanımı gerekir.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.