Genel

Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS) Tanısı ve Tedavisi Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS) Tanısı ve Tedavisi Nedir?

Son zamanlarda görülme sıklığı  artan, hanımefendilerin %5 inde görülen ,yaşam standardını negatif etkileyen bir karı hastalığıdır.Düzgüsel bir tane döngüsünde ilk günden itibaren olgunlaşmaya başlamış olan yumurta ,çeşitli sebeplerle birlikte gelişemez yada gelişimi yarım kalır.Buna bağlı olarak her defasında milimetrelik kistler olarak yumurtalıklarda kendini gösterir.  Yalnız yumurtalıkları etkileyen bir hastalık olmamakla birlikte ilerlediği takdirde hamile kalamama yada zor hamile kalma,tüylenme,kiloda artış,saç dökülmesi (adam tipi  kellik),sivilcelenme benzer halde başlıca sorunları bununla birlikte getirir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS) sorunleri Nedir?

İlk zamanlarda sorun vermeyen bu hastalık,süre ilerledikçe belli başlı sorunlerle kendini göstermeye adım atar. sorunler kişiden kişiye değişse de genel olarak şu şekildedir; tane düzensizliği yada tane görememe,tüylenme,kilo alma,bebek sahibi olamama,yüzde yada vücutta sivilcelenme,seste kalınlaşma ve saç dökülmesi benzer halde belirtilerdir. Bu belirtilerin en yaygın olanı tane düzensizliğidir. Bilhassa yaşları 12-19 arasındaki genç kızlarda ilk adetten sonrasında kendini sivilcelenme ve aşırı kıllanma benzer halde sorunlerle gösterebileceği benzer halde ,daha ileri yaşlarda da izah edebilir.

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Niçin Olur?

Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinememekle birlikte  genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Ailesinde polikistik over sendromu bulunan kişilerde polikistik over görülme olasılığı diğeri insanlara nazaran çok fazladır. Bunun yanı sıra aşırı kilo ile kendini gösteren aşırı kiloluluk benzer halde hastalıklar vücutta insülin direnci ortaya çıkararak hormanların dengesini bozar.Buna bağlı olarak yumurtlayamama benzer halde problemler bununla birlikte gelir. Kilo aldıkça inülin direnci artar ve insülin direnci arttıkça kilo alımı sürer. Bu durum bir kısır döngü şeklinde devam eder.

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Teşhisi nasıl Konur?

PKOS tanısı koymak için ilk olarak hastanın hikayesi dinlenir, belirtilerin bir yada birkaçının görülmesi durumunda rahim ve yumurtaklıklar ultrasonografiyle detaylı incelenir.Bununla beraber adetin 2. yada 3. gününde meydana getirilen kan testiyle hormon düzeylerine bakılır.Tüm bu denetim ve kontrollerin peşinden hastalığın tanısı konulabilir.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU ( PKOS ) TEDAVİSİ

Polikistik over sendromu tedavisi hanım doğum uzmanları tarafınca kişinin hastalık aşama ve sorunlerine nazaran belirlenir. İnsülin direnci ve kilo problemini ortadan kaldırmak için bir diyetisyene başvurarak hastanın polikistik over sendromuna uygun bir rejimle ideal kilosuna inerek insülin direnci denetim altına alınabilir. Tane düzensizliği,tüylenme ve sivilcelenme problemi için de bir oldukca süre doğum denetim haplarına başvurulur. Hamile kalamama benzer halde problemler için kişiye uygun tedavi şekilleri uygulanmasıyla beraber yumurtlamayı destekleyici ilaç tedavileri uygulanabilir. Aynı şekilde saç dökülmesi benzer halde problemler için vitamin ve mineral destekleri uygulanır.PKOS hastalarında oluşan en büyük sorun hamile kalamama endişesidir. Pek çok hastalıkta olduğu benzer halde erken teşhis ve tedavinin bu hastalıkta da önemi büyüktür ve zamanında meydana getirilen teşhis ve tedavilerle bu probleminin üstesinden kolaylıkla gelinebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com