Dekorasyon

Polipropilen halı yıkanır mı ?

Eğer bir halıyı halı yıkamacıya verecekseniz veya kendiniz yıkayacaksanız hangi malzemeden imal edilmiş olduğuna dikkat etmeniz önem taşımaktadır.
Polipropilen halı leke tutmaması ve kolay temizlenebilir olmasıyla tercih edilen bir halıdır. Ama aynı zamanda ucuz ve sentetik bazlı bir halı olması sebebiyle halı yıkamacıya verirken tereddüt ettiğimiz halılardandır.Bkz. Polipropilen halı naylon mu ?
Polipropilen halı yıkanır mı ?
Polipropilen bakımı, temizlenmesi  kolay bir malzemedir. Polipropilen halı için tavsiye edilen temizleme yöntemi vakumlama yöntemi olup halı yıkama makinaları bu işlevi yeterince yerine getirmektedir.
Polipropilen halıyı klasik yöntem ile yani ağartıcı ve bahçe hortumuyla yıkayabilirsiniz. Polipropilen halı kimyasal içerikli temizlik ürünlerine karşı çok dirençli olup bir çok temizlik ürününü polipropilen halıyı temizlemede rahatlıkla kullanabilirsiniz, renginde kolay kolay solma olmayacaktır.
Polipropilen halıdan çıkarılması en zor şey yağ bazlı kirler olup uygun bir temizlik ürünü ile yağlar da çıkarılabilmektedir.
Polipropilen halılar leke tutmaz özellikte olduğundan yılda bir kere yıkamak yeterli olacaktır. Polipropilen halıyı sıcak olmayan bir su ile bir miktar temizlik ürünü ve sert bir fırça ile yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra iyice durulayınız.
Polipropilen halının yıkanmasında dikkat edilecek en önemli unsur halının kurutulmasıdır. Polipropilen, ısıya duyarlı bir malzeme olduğundan kurutucuda kurutulması halının deforme olmasına yol açacaktır.
Yıkanan Polipropilen halıyı güneşte kurutmak da ömrünü kısaltmaktadır. Bunun yerine Polipropilen halıyı direk güneş almayan bir yerde çamaşır ipi veya korkuluğa sermek suretiyle her iki tarafının da hava ile temas etmek suretiyle kendiliğinden kuruması beklenmelidir.
Polipropilen halı sentetik malzemeden yapıldığı için yıkandıktan sonra çabuk kurumaktadır.
Polipropilen halıyı kuru temizlemeciye verdiğinizde genellikle bir sorun yaşamazsınız.
İlgili yazı: Polipropilen halı ne demek ?
Polipropilen halı nasıl temizlenir ?
Polipropilen halının temizlenmesi için yıkanmasına gerek yoktur. Yağ bazlı lekeler hariç diğer lekeler halıdan çok kolay çıkmaktadır.
Ancak yine de lekenin halıdan kolay çıkarılması için leke olduktan sonra fazla beklemeden temizlemek gerekir.
Polipropilen halı için önerilen temizleme yöntemi vakumlama olup eğer elinizde buna yönelik bir cihaz yok ise lekeyi çıkarmak için temizlik bezini ıslatıp (veya kağıt havlu) biraz temizleyici ile birlikte lekeye uygulamak, sürtme ve ovalama yapmaksızın lekeyi bez ile emdirmek gerekir.
Sürtme ve ovalama işlemi lekelerin daha da derine gitmesine sebep olduğu için tavsiye edilmez. Mümkün olduğu kadar vakumlaya vakumlaya leke çıkarılmaya çalışılmalıdır.
İlgili yazı: Polipropilen halı sağlıklı mı ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com