Genel

Rejim Yaparken Alkol Alınır Mı Kullanılır Mı?

Rejim Yaparken Alkol Alınır Mı Kullanılır Mı?

Rejim Yaparken Alkol Kullanılır Mı?  Alkol tüketmeyi seven her insan rejim yaparken alkol kullanmanın tesirinin nasıl biteceğini ne olursa olsun düşünür. Bu yüzden beslenme ve rejim uzmanlarına en oldukca sorulan sual hangi alkollü içeceğin kilo aldırmadığıdır. Uzmanlar içeceklerin içindeki alkol miktarına nazaran kişilerin vücutlarına ne kadar kalori alacağını evvelinde bilme fırsatı bulunduğunu, buna nazaran karar vermeleri gerektiği bilgisini vermektedir. Unutulmamalıdır ki kilo vermek istiyorsanız alkolü azca oranda tüketmeli ve aldığınız kaloriyi göz önünde bulundurmalısınız.

Alkol-Kalori İlişkisi

Alkollü içeceklerin kalorisi içinde bulunan alkol miktarıyla paraleldir. Her içki şişesinin üstünde içindeki alkol oranı belli bir yüzde ile verilir. Örnek verecek olursak; bir şişe kırmızı şarabın alkol oranı -15 içinde değişmektedir. Bu da anlama gelir ki 100 ml şarabın içinde averaj 12-15 gr arası alkol vardır. 1 gr alkol 7 kaloriye karşılık gelmektedir. Böylece 100 ml kırmızı şarap içtiğinizde vücudunuza minimum 84 kalori almış olmuş olmuş olursunuz. Doğrusu bir dost buluşmasında ya ailenizle geçireceğiniz güzel bir akşam yemeği esnasında bir kadeh kırmızı şarabın size bir ziyanı olmayacaktır. Bir tek işi abartıp bir şişe şarap içtiğinizde verdiğimiz hesaba nazaran alacağınız kaloriyi siz düşünün. Bu durum motor becerilerinizi zayıflatacak ve vücudunuza bir fazlaca zarar verecektir.

Hangi İçki de Ne Kadar Alkol Var?

Bir şişe şarabın alkol oranının -15 içinde değiştiğini belirtmiştik. Bir şişe rakıda averaj %45 oranında alkol bulunuyor. Bir duble rakının (~20 ml) averaj olarak 250 kaloridir. Bir şişe votkanın alkol oranı averaj %40’dır. Bir duble (~25 ml) votkanın averaj kalori kıymeti 55 kaloridir. Votka alkollü içecekler içinde en saf alkole haiz olduğundan kalorisi o nedenle düşüktür. Piyasada bulunan viski çeşitlerine nazaran bir şişe viskide %40-43 oranında alkol vardır. Bir duble (~44 ml) viskinin averaj kalori kıymeti 115’dir. Oldukca sık tercih edilen tekila da ise averaj %38 oranında alkol bulunmaktadır. Bir duble tekilada (~25 ml) 30 kalori vardır. İçkiler içinde minimum kaloriye haizdir diyebiliriz.

Ne Kadar Tüketilmeli?

Alkollü içecekler dozunda kullanıldığında yararlı da olabilmektedir. Uzmanlar alkolün azı karar bir oldukca zarar görüşünü savunmaktadır. Uzmanlar zayıflama rejimi esnasında kişilerin kendilerine oldukca katı kurallar koymamaları gerektirme ettiğini belirtiyorlar. Dozunda alınan alkollü içeceklerin, kalp-damar sağlığı riskini, nüzul riskini azalttığı, safra kesesi taşı oluşması riskini azalttığı bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com