Genel

Rüzgar Kesen Çit Bitkileri

Çit bitkileri rüzgardan korur ve bununla birlikte bahçe için hoş bir görünüm sağlar. Ağaç, bodur ağaç türü ne olursa olsun bu bitkilerin bahçede tamamlayıcı görevleri vardır.

Alçak Çitler:

Lavanta (Lavandula Vera)

Lavantalarla oldukca sıkı, kokulu ve renkli alçak bir çit oluşturabilir. Boyları 30-60 santimetre civarındadır. Bulunmuş olduğu yerin sıcak, güneşli ve kurak olması gerekmektedir. Kireçli ve zayıf toprakta da yetişebilir.

Çiçeklenme döneminde çiçekli dalları kesildikten sonrasında bitkinin yuvarlak biçimini göz önüne alarak budamak gerekir. Lavantaların hiçbir vakit odunsu dalları kesilmemelidir. Bu dallar kesildiğinde yeni sürgün vermez. Budamada dikkat edilecek husus: Yeni sürgünlerin üstünden budamak gerekmektedir.

Levantin (Santolin Santoline Chamaecyparissus)

Lavantaya oldukca benzeyen bodur bir çalı cinsidir. Yaprakları gridir. Haziranda çiçekleri açar ve sarıdır. Kokulu ve otsu bir bitkidir. Yol kenarları ve alçak çitlere oldukca uygundur. Boyları 30-50 santimetre’dir. Bitkilerin bulunmuş olduğu yerin güneşli ve kurak olması gerekmektedir. Bulunmuş olduğu toprak kireçli zayıf ve çakıllı olmalıdır. Aynı lavanta örneğinde olduğu şeklinde çiçeklenmeden sonrasında yuvarlak biçimi korunarak budanmalıdır.

Fındık Ağacı (Corylus Maxima)

Özgür olan çitler için oldukca uygundur. Sık ve yoğun dalları iyi bir rüzgar kesici olarak ekilebilir. Boyları 2 m’ye kadar ulaşabilir. Bulunmuş olduğu yerin güneşli olması gerekmektedir. Bulunmuş olduğu toprağın düzgüsel, hafifçe ve azca kireçli olması gerekmektedir.

Sonbaharda biçimsiz dalları budanır. Yeni dikildiğinde ilk yıl yeni sürgünleri ortadan kesilir. Böylelikle dallanma hızlanır.

Gürgen (Carpinus Betulus)

Budamaya ve biçim almaya oldukca uygun olan ve yapraklarını dökmeyen bu ağaç güzel bir rüzgar kesicidir. Boyları 2 metreye kadar çıkabilir. Bulunmuş olduğu yerin güneşli yada yarı gölge olması gerekmektedir. Nemli ve geçirgen bahçe toprağı nebat için yararlıdır.

Muntazam bir çit istenirse uzayan dalları senede bir kere budanır. Sık bir çit için nebat 80 santimetre aralıklarla dikmek yararlı olacaktır. Dikim esnasında dalların yarısı kesilirse nebat daha sık çıkar.

Kayın (Fagus Sylvatica)

Bolca yeşil yapraklarıyla güzel bir görünümü vardır. Boyları 2 metreye kadar çıkabilir. Bulunmuş olduğu yerin güneşli yada yarı gölge olması gerekmektedir. Bulunmuş olduğu toprak ise nemli, çakıllı ve kireçli olmalıdır. Yaprakları kırmızı renklidir. Oldukca kuru havalarda sulanmasına dikkat ve itina gösterilmelidir.

Ilgın (Tamarix Tetrandra)

İlkbaharda oldukca hafifçe ve ince duran iğnemsi yaprakları pembeleşir. Bahçelerde iyi bir rüzgar kesicidir. Deniz kenarları için uygundur. Tuzlu rüzgardan etkilenmez. Boyları 2 metreye kadar ulaşabilir. Bulunmuş olduğu yerin güneşli olması gerekmektedir. Bitkinin çiçeklenme döneminden sonrasında esli dalların yarısının budanması gerekmektedir. Dikilen yerin güneş alan yer olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com