Dekorasyon

Salona yemek masası sığmıyor

Salona yemek masası sığmıyor diyorsanız, bu konuda değerlendirebileceğiniz üç adet seçenek bulunmaktadır.

Yemek masasını kestirmek
Yemek masasını başka bir odaya koymak
Yemek masasını değiştirmek

Salonda yemek masası şart mı ?
Çoğumuzun salonunda yemek masası bulunmaktadır. Çünkü yemeğe misafir geldiğinde oluşan kalabalığı en iyi tolere eden yer evin en büyük odası olan salondur. Ancak salon aynı zamanda en fazla mobilya yerleştirdiğimiz odadır.
Bu nedenle bir çok evde yemek masası salonda çok sıkışık bir pozisyonda yer almaktadır. Salona yemek masası şart değildir ancak salona sığmayan yemek masası genellikle başka bir odaya da sığmamaktadır.
Yemek masasını kestirmek mantıklı mı ?
Yemek masasını genellikle odanın ebat ve şekline göre değil de gönlümüze göre seçtiğimiz için yemek masasının salona sığmaması sorunu ile karşılaşmaktayız. Bazen 25-30 cm’lik fazlalık bile problem olabilmektedir.
Böyle bir durumda yemek masasını kestirmek bir çözüm olabilir. Eğer masa dikdörtgen ise ortasından 20-40 cm’lik bir kısım kesilir ve desteklemek için alttan ahşap plakalarla desteklenir. Böylece dikdörtgen masa kareye dönüşür.
Ancak bu işlemin işçiliği hassastır. Kesim yerlerinin iyi kamufle edilmesi ve yemek masasında fonksiyon kaybı olmaması gerekir. Marangoz ustaları genellikle bu tür bir şeyle uğraşmak istemez veya ciddi bir meblağ isteyebilirler.
Bazen mevcut yemek masasını satıp daha küçük bir masa satın almak daha ekonomik olabilir. Yemek masasını kestirmeyi düşünmeden önce maliyet kıyaslaması yapmak gerekir.
Yemek masasını başka bir odaya koymak mantıklı mı ?
Mobilya firmaları yemek masasını, sandalyeleri ve konsol ile birlikte pazarlamakta ve müşteri sanki yemek masası takımını ayrı bir odada kullanacakmış gibi sergilemektedirler.
Ancak çoğumuzun yemek masasını ayrı bir odaya koyma seçeneği bulunmamaktadır. Eğer böyle bir seçenek var ise değerlendirilir. Aksi takdirde yemek masası salonda tercih edilir.
Gerçek şu ki evde ayrı bir yemek odasının bulunması dekorasyon açısından gayet şıktır. Bununla birlikte çocuklu aileler için her bir yatak odası değerlidir.
Yemek masasını değiştirmek
Elde bir yemek masası var iken satıp yenisini almak israf gibi görünebilir ancak diğer çareler yeterli çözüm sunmuyorsa bu bir mecburiyettir.
Eğer evin salonu çok dar ise ve başka bir odaya yemek masasını koymanın imkanı yok ise daha küçük ebatlarda bir yemek masası tercih etmek, hatta katlanabilir yemek masalarını tercih etmek gerekmektedir.
Sandalyeler yemek masasının tamamlayıcı parçasıdır. Sandalye seçiminde de masa altına sürülebilen modelleri tercih etmek gerekmektedir.
Küçük salonlar için yemek masası modelleri başlıklı makaleme göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com