Dekorasyon

Salonda yemek masası nereye konur ?

Salonda yemek masası nereye konur sorusuna felsefi bir cevap vermek istiyorum:
“Bir evde yemek yenilen yer evin kalbidir”
Ev halkının birbirine en yakın ve samimi olduğu mekan yemek masasıdır. İnsanlar yemek yerken sadece karınlarını doyurmazlar aynı zamanda gün içinde yaşadığı acı-tatlı anıları da paylaşırlar.
Araştırmalara göre insanlar yemek yerken onları en çok rahatsız eden şey başkalarının onları görüyor olmasıdır. Bu nedenle evde yemek masası koymak için en uygun yer dışarıdan görülmesi en zor yerdir.
Yani yemek masası pencere kenarına, kapı ağzına veya holden rahat görülebilen bir yere konulmaz. Dairenin dış kapısı açıldığında kapıdaki kişi içerde yemek yiyenleri görmemelidir. Ya da eve giren bir kişi salon kapısı açıksa bile salonda yemek yiyenleri direk görmemelidir. En azından salona girene kadar görmemelidir.
Dolayısıyla yemek masası salona konulacak ise salon kapısının dış tarafında duran biri tarafından görülmeyecek konumda olmalıdır.
Bu bir kural mıdır, kural değildir. Ama genel uygulama böyledir ve dekorasyonda benimsenen usul böyledir.
Salonda yemek masası nereye konur ?
Yemek masası için salonda en uygun yer , salon kapısının bulunduğu duvarın köşesidir. Yemek masasının yerini belirlemek için  salon kapısının bir adım dışarısında durunuz ve salona doğru bakınız:
Sizin o açıdan göremediğiniz kısımlar yemek masası için en uygun yerlerdir. Ve genelde salonda yemek masası koymak için en uygun yer duvarın gizlemesi nedeniyle salon kapısına bitişik olan duvarın köşesidir.
Burası salon kapısına yakın olduğu için servis açısından da kolaylık olacaktır.
Ancak salonun ebatları ve biçimine göre konumlandırma değişebilmektedir. Örneğin salon ince uzun ise ve kapının bulunduğu duvar ensiz ise dışarıdan bakıldığında yemek masasının görünmemesi kriteri geçersiz kalabilir.
Ama en azından yemek masasını pencere kenarına koymamaya dikkat etmek gerekir. Dışarıdan görülebilme durumu yemek yerken istediğimiz bir durum değildir.
Öte yandan bazı evlerin manzaraları güzeldir ve yemek yerken manzarayı temaşa etmek isteyebilirler. Bu nedenle manzarası müsait evlerde yemek masasını pencere önüne koymak uygun olabilmektedir.
Yemek masası pencere önüne konur mu ?
Eğer pencereniz yan apartmana veya caddeye bakıyorsa, kısacası dışarıdan görülme durumunuz var ise yemek masasını pencere önüne koymayınız.
Evinizin önü açık ve manzaraları ise karşıda size yakın bir apartman yok ise yemek masasını pencere önüne koyabilirsiniz.
Salona yemek masası sığmıyorsa ne yapmalı ?
Yemek masası genellikle konsol ile bir takımdır. Her ikisi de iri mobilyalar olduğu için salona koltuk grubunu yerleştirdikten sonra yemek masası ve konsol mobilyayı yerleştirmek için yeterli alan kalmayabilmektedir.
Bu konuda akla gelen ilk çözüm yemek masasını duvara yaslayıp, kullanılacağı zaman ortaya doğru çekmektir. Ancak bazen bu yeterli bir çözüm olmayabilmektedir. Bu takdirde konsol mobilyayı iptal etmek düşünülebilir.
Yemek masası hala salona sığmıyorsa kestirmek veya elden çıkarıp daha küçük bir yemek masası edinmek gerekebilir. Bkz. Küçük salonlar için yemek masası modelleri
Yemek masasını kestirmek mantıklı mı ?
Yemek masası salona sığmadığı durumlarda yemek masasını kestirmek akla gelebilir ancak bu işi ehliyle yapıp size daha küçük ebatlarda ve kullanışlı bir yemek masası teslim edebilecek bir marangoz ustası bulmanız zordur. Bulsanız da sizden yemek masası ücretine yakın bir ücret talep edebilir.
Yemek masasının salona sığmadığı durumlarda yemek masası ve konsolu başka bir odaya koyma seçeneği de değerlendirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com