Moda trendler en yeniler Dekorasyon Salonda yiyecek masası nereye konur ?

Salonda yiyecek masası nereye konur ?


salonda yemek masasi nereye konur 62150763ca48c

Salonda yiyecek masası nereye konur sorusuna felsefi bir yanıt vermek isterim:
“Bir evde yiyecek yenilen yer evin kalbidir”
Ev halkının birbirine en yakın ve samimi olduğu mekan yiyecek masasıdır. İnsanlar yiyecek yerken bir tek karınlarını doyurmazlar bununla beraber gün içinde yaşamış olduğu acı-tatlı anıları da paylaşırlar.
Araştırmalara bakılırsa insanoğlu yiyecek yerken onları en fazlaca rahatsız eden şey başkalarının onları görüyor olmasıdır. Bu yüzden evde yiyecek masası koymak için en uygun yer dışarıdan görülmesi en zor yerdir.
Kısaca yiyecek masası pencere kenarına, kapı ağzına yada holden rahat görülebilen bir yere konulmaz. Dairenin dış kapısı açıldığında kapıdaki şahıs içerde yiyecek yiyenleri görmemelidir. Ya da eve giren bir şahıs salon kapısı açıksa bile salonda yiyecek yiyenleri direk görmemelidir. En azından salona girene kadar görmemelidir.
Dolayısıyla yiyecek masası salona konulacak ise salon kapısının dış tarafında duran biri tarafınca görülmeyecek konumda olmalıdır.
Bu bir kaide mıdır, kaide değildir. Fakat genel uygulama böyledir ve dekorasyonda benimsenen usul böyledir.
Salonda yiyecek masası nereye konur ?
Yiyecek masası için salonda en uygun yer , salon kapısının bulunmuş olduğu duvarın köşesidir. Yiyecek masasının yerini belirlemek için  salon kapısının bir adım dışarısında durunuz ve salona doğru bakınız:
Sizin o açıdan göremediğiniz kısımlar yiyecek masası için en uygun yerlerdir. Ve genel anlamda salonda yiyecek masası koymak için en uygun yer duvarın gizlemesi sebebiyle salon kapısına bitişik olan duvarın köşesidir.
Burası salon kapısına yakın olduğundan servis açısından da kolaylık olacaktır.
Sadece salonun ebatları ve biçimine bakılırsa konumlandırma değişebilmektedir. Mesela salon ince uzun ise ve kapının bulunmuş olduğu duvar ensiz ise dışarıdan bakıldığında yiyecek masasının görünmemesi kriteri geçersiz kalabilir.
Fakat en azından yiyecek masasını pencere kenarına koymamaya dikkat etmek gerekir. Dışarıdan görülebilme durumu yiyecek yerken istediğimiz bir durum değildir.
Öte taraftan bazı evlerin manzaraları güzeldir ve yiyecek yerken manzarayı temaşa etmek isteyebilirler. Bu yüzden manzarası uygun evlerde yiyecek masasını pencere önüne koymak uygun olabilmektedir.
Yiyecek masası pencere önüne konur mu ?
Eğer pencereniz yan apartmana yada caddeye bakıyorsa, kısacası dışarıdan görülme durumunuz var ise yiyecek masasını pencere önüne koymayınız.
Evinizin önü açık ve manzaraları ise karşıda size yakın bir apartman yok ise yiyecek masasını pencere önüne koyabilirsiniz.
Salona yiyecek masası sığmıyorsa ne yapmalı ?
Yiyecek masası çoğu zaman konsol ile bir takımdır. Her ikisi de iri mobilyalar olduğundan salona koltuk grubunu yerleştirdikten sonrasında yiyecek masası ve konsol mobilyayı yerleştirmek için kafi alan kalmayabilmektedir.
Bu mevzuda akla gelen ilk çözüm yiyecek masasını duvara yaslayıp, kullanılacağı süre ortaya doğru çekmektir. Sadece kimi zaman bu kafi bir çözüm olmayabilmektedir. Bu takdirde konsol mobilyayı iptal etmek düşünülebilir.
Yiyecek masası hala salona sığmıyorsa kestirmek yada elden çıkarıp daha minik bir yiyecek masası edinmek gerekebilir. Bkz. Ufak salonlar için yiyecek masası modelleri
Yiyecek masasını kestirmek mantıklı mı ?
Yiyecek masası salona sığmadığı durumlarda yiyecek masasını kestirmek akla gelebilir sadece bu işi ehliyle yapmış olup size daha minik ebatlarda ve kullanışlı bir yiyecek masası teslim edebilecek bir marangoz ustası bulmanız zor olsa gerek. Bulsanız da sizden yiyecek masası tutarına yakın bir ücret talep edebilir.
Yiyecek masasının salona sığmadığı durumlarda yiyecek masası ve konsolu başka bir odaya koyma seçeneği de değerlendirilir.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.