Genel

Şeker Yerine Tüketilebilecek Alternatif Besinler Nedir?

Şeker Yerine Tüketilebilecek Alternatif Besinler Nedir?

Her insan hem sıhhatli hem de leziz şeylerle beslenmek ister. Bilhassa tatlılar insanların en zayıf noktasıdır. Fakat şekerin zararı olan olduğu ve kansere kadar birçok hastalığa niçin olduğu da malum bir gerçektir. Hal bu şekilde olunca insanların aklına şeker yerine tüketilebilecek sıhhatli besinler gelmektedir. Şekere alternatif olarak tüketilecek besinler içinde bal ilk sıralarda yer alır. Birçok hastalığa faydası olan gerçek bal, şeker yerine çaya katılabilir yada tatlılarda kullanılabilir.

 Ek olarak çörek otu ile karıştırılıp tüketildiğinde soğuk algınlığı sorunlerini ortadan kaldırır, öksürüğü keser ve daha birçok hastalığa iyi gelir. Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum şeklinde mineraller yönünden varlıklı olan pekmez de şeker yerine kullanılabilecek olan besinlerdendir. Fakat aşırı tüketilmesi kilo problemine niçin olacağından dolayı sonucunda tüketmekte yarar vardır. Pekmez çayı tatlandırmak için kullanılmasının yanı sıra birçok tatlının yapımında da kullanılarak tatlı ihtiyacınızın giderilmesini sağlar. Kan şekerinin düzenlenmesini elde eden tarçın, şeker yerine kullanılabilecek besinlerin en faydalılarındandır.
Bilhassa şeker hastası olan kişilerin kesinlikle tüketmesi ihtiyaç duyulan tarçın, yemeklerde, tatlılarda, içeceklerde kullanılabilir. Rejim yapanlar için ise yoğurt ile karıştırılıp ara öğünlerde tüketilebilir. Kuru üzüm en sıhhatli atıştırmalıklardandır ve şeker yerine kullanılabilecek alternatif besinler içinde sayılabilir. Bilhassa kansızlık problemi olan kişilere tavsiye edilen kuru üzüm, kalorili olmasının yanı sıra kan şekerini ani olarak çıkartmadığı ve tokluk hissi verdiğinden dolayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bilhassa çayı şekersiz içemeyen ve şeker kullanmak istemeyenlere önerilebilecek meyan kökünün azca bir miktarı bile şeker ihtiyacını karşılamaya yetmektedir.
Meyan kökünü demliğe koyup, çay ile birlikte demlediğinizde çayın tatlanmasını sağlar. Bu şekilde şeker kullanmak zorunda kalmazsınız. Kişniş, akçaağaç şurubu şeker yerine tüketilebilecek öteki besinlerdendir. Ek olarak meyve yada meyveli yoğurt da şekerden uzak durmak isteyenlere tavsiye edilebilecek besinler içinde gösterilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com