Moda trendler en yeniler Sağlık Siz bilincinde bile olmadan cildinizi sabote eden 5 şey

Siz bilincinde bile olmadan cildinizi sabote eden 5 şey


siz farkinda bile olmadan cildinizi sabote eden 5 sey 621506f30c3cb

Cildinize itina gösteriyor, onu korumak ve güzelleştirmek için tıp ve kozmetiğin imkanlarını sonuna kadar kullanıyor olabilirsiniz. Fakat bununla birlikte farkına varmadan cildinizi sabote ediyor da olabilirsiniz.
Cilde temas eden şeyleri temizlememek
Makyajın tertipli olarak temizlenmesi icap ettiğini biliyoruz. Aynı şey cilde temas eden her şey için de geçerlidir.
Cilt sağlığının korunması açısından cilde değen her maddenin bir süre sonrasında ciltten temizlenmesi gerekir. (Mesela güneş kremi)
Ciltte uzun süre kalan maddeler gözeneklerin tıkanmasına yada bakteri üremesine niçin olabilmektedir.
Cildimize bir tek cilt bakım ürünleri yada kozmetik ürünler temas etmemekte, telefon ekranı, gözlük, yastık kılıfı, havlu, makyaj şeklinde daha bir oldukça şey cildimizle temas halindedir.
Bu tarz şeyleri da temiz tutmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde bu maddeler devamlı olarak cildimize mikrop taşıyacak ve deri enfeksiyonlarını tetikleyecektir.

İlgili Haber
Siz bilincinde bile olmadan cildinizi sabote eden 5 şey

Yeterince probiyotik tüketmemek
Yeni nesil gastroenterologlar tarafınca ikinci beyin olarak kabul edilen bağırsaklarımızın sıhhatli kalması bakteri florasının bir denge halinde olmasına bağlıdır.
Bağırsaklardaki yararlı bakteriler, zararı dokunan mikroorganizmaları baskılar haldedirler. Eğer bağırsaklarda zararı dokunan mikroplar çoğalırsa bunların ürettikleri toksinler bir tek karaciğeri yormaz, bununla birlikte çeşitli cilt problemlerine da neden olur.
Bağırsaklardaki yararlı bakterileri popülasyonunu korumak için kafi oranda probiyotik gerekmektedir. Başlıca probiyotik kaynaklarından birisi yoğurt olmakla beraber, yapınış yoğurtların organik yoğurtlar kadar faydası bulunmamaktadır.
Yoğurt dışındaki probiyotik kaynakları:
Kefir
Peynir
Turşu
Şalgam suyu
Tereyağı
Boza
Yanlış duş almak
Su sıcaklığının fazla olması, cildi kurutmakta, cildin yağ ve rutubet dengesini bozmaktadır. Duş süresi uzadıkça sıcak suyun cilde zararları artmaktadır.
Uzun süre sıcak su ile banyo yapıyorsanız, bunun cildinize zarar verdiğini biliniz.
Makyajla spor yapmak
Spor yaparken makyaj yapıyorsanız, yanlış yapıyorsunuz anlamına gelir. Spor ve egzersiz cildin gözeneklerini açmaktadır. Spor yaparken cildinizde makyaj kalıntısı var ise deri içine nüfuz edecektir. Bu deriden cilde zarar veren kimyasal maddelerin alınması anlamına gelmektedir. Deri yüzeyinde iken zararsın olan bir oldukça madde, alt deri tabakasına ulaştığında mesele haline gelmektedir.
Aynı şekilde spor yaparken kir ve toz şeklinde unsurlar da deri içine kolayca girmektedir. Bundan dolayı spor yapmadan ilkin makyajınızı temizleyiniz ve pamuklu, kapalı giysiler giyiniz.
Besin intoleranslarının bilincinde olmamak
Günümüzde bir oldukça kişinin çeşitli gıdalara alerjisi yada intoleransı bulunmaktadır. Gıda alerjisi kolay fark edilmektedir. Besin toleransı ise o denli kolay tespit edilememekte ve çeşitli cilt problemlerine yol açmaktadır.
Bu mevzuda araştırma yaparak ve kendinizi takip ederek besin intoleransınız olup olmadığını kendiniz bile tespit edebilirsiniz.

İlgili Haber
Göz altı morlukları niçin olur, evde {nasıl} tedavi edilir ?

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.