Sağlık

Siz farkında bile olmadan cildinizi sabote eden 5 şey

Cildinize özen gösteriyor, onu korumak ve güzelleştirmek için tıp ve kozmetiğin imkanlarını sonuna kadar kullanıyor olabilirsiniz. Ama aynı zamanda farkına varmadan cildinizi sabote ediyor da olabilirsiniz.
Cilde temas eden şeyleri temizlememek
Makyajın düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini biliyoruz. Aynı şey cilde temas eden her şey için de geçerlidir.
Cilt sağlığının korunması açısından cilde değen her maddenin bir süre sonra ciltten temizlenmesi gerekir. (Örneğin güneş kremi)
Ciltte uzun süre kalan maddeler gözeneklerin tıkanmasına veya bakteri üremesine neden olabilmektedir.
Cildimize sadece cilt bakım ürünleri veya kozmetik ürünler temas etmemekte, telefon ekranı, gözlük, yastık kılıfı, havlu, makyaj gibi daha bir çok şey cildimizle temas halindedir.
Bunları da temiz tutmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde bu maddeler sürekli olarak cildimize mikrop taşıyacak ve deri enfeksiyonlarını tetikleyecektir.

İlgili Haber
Siz farkında bile olmadan cildinizi sabote eden 5 şey

Yeterince probiyotik tüketmemek
Yeni nesil gastroenterologlar tarafından ikinci beyin olarak kabul edilen bağırsaklarımızın sağlıklı kalması bakteri florasının bir denge halinde bulunmasına bağlıdır.
Bağırsaklardaki yararlı bakteriler, zararlı mikroorganizmaları baskılar haldedirler. Eğer bağırsaklarda zararlı mikroplar çoğalırsa bunların ürettikleri toksinler sadece karaciğeri yormaz, aynı zamanda çeşitli cilt sorunlarına da yol açar.
Bağırsaklardaki yararlı bakterileri popülasyonunu korumak için yeterli miktarda probiyotik gerekmektedir. Başlıca probiyotik kaynaklarından birisi yoğurt olmakla birlikte, fabrikasyon yoğurtların doğal yoğurtlar kadar faydası bulunmamaktadır.
Yoğurt dışındaki probiyotik kaynakları:
Kefir
Peynir
Turşu
Şalgam suyu
Tereyağı
Boza
Yanlış duş almak
Su sıcaklığının fazla olması, cildi kurutmakta, cildin yağ ve nem dengesini bozmaktadır. Duş süresi uzadıkça sıcak suyun cilde zararları artmaktadır.
Uzun süre sıcak su ile banyo yapıyorsanız, bunun cildinize zarar verdiğini biliniz.
Makyajla spor yapmak
Spor yaparken makyaj yapıyorsanız, yanlış yapıyorsunuz demektir. Spor ve egzersiz cildin gözeneklerini açmaktadır. Spor yaparken cildinizde makyaj kalıntısı var ise deri içine nüfuz edecektir. Bu deriden cilde zarar veren kimyasal maddelerin alınması anlamına gelmektedir. Deri yüzeyinde iken zararsın olan bir çok madde, alt deri tabakasına ulaştığında sorun haline gelmektedir.
Aynı şekilde spor yaparken kir ve toz gibi unsurlar da deri içine kolayca girmektedir. Bu nedenle spor yapmadan önce makyajınızı temizleyiniz ve pamuklu, kapalı kıyafetler giyiniz.
Gıda intoleranslarının farkında olmamak
Günümüzde bir çok kişinin çeşitli gıdalara alerjisi veya intoleransı bulunmaktadır. Besin alerjisi kolay fark edilmektedir. Gıda toleransı ise o kadar kolay tespit edilememekte ve çeşitli cilt sorunlarına yol açmaktadır.
Bu konuda araştırma yaparak ve kendinizi takip ederek gıda intoleransınız olup olmadığını kendiniz bile tespit edebilirsiniz.

İlgili Haber
Göz altı morlukları neden olur, evde nasıl tedavi edilir ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com