BahçeEv AksesuarlarıEv DekorasyonuKendin Yap

Siz Tatildeyken Bitkileriniz Solmasın! Bitkilerinizi Sulamanın Ergonomik Yolları

Tatile çıkmadan, evden uzun soluklu olarak ayrılmadan ilkin aşağıdaki önlemleri alarak bitkilerinizin boynunu bükmesine engel olabilir, eve döndüğünüzde onları tıpkı bıraktığınız şeklinde capcanlı ve rengarenk bulabilirsiniz. İşte bitkilerinizi sulamanın ergonomik yolları…
Suyu oldukca seven bitkileri su dolu büyükçe bir kaba ya da leğene koyabilirsiniz

Evde, saksı içinde yetiştirdiğiniz bitkileriniz suyu oldukca seven türde bitkiler ise tatile gitmeden ilkin büyükçe bir leğen ya da gizleme kabı edinin ve bu kabın içini saksıların üzerini geçmeyecek kadar bir suyla doldurup saksıları içine yerleştirin. Her gün özenle suladığınız bitkileriniz, siz tatildeyken de gereksinimleri olan suya kolayca erişebilsinler.
Sadece dikkat, bu işlemi uygularken saksılarınızın alt kısımlarında oldukca değil, yalnız 1-2 tane drenaj deliği bulunduğundan güvenli olmalısınız. Eğer bitkilerinizin toprağı gereğinden fazla su çekerse köklerde çürümeler meydana gelebilir. Son bir uyarımız da bitkinizin türü ile ilgili olacak. Eğer her gün sulama istemeyen, suyu oldukca sevmeyen bitkileriniz var ise bu yöntemi uygulamamalısınız. Aksi halde bu kez de susuzluktan değil fakat fazla sudan dolayı bitkiniz çürüyüp solabilir.
Daha azca sulamaya gerekseme duyan bitkiler için iplikle sulama yöntemini kullanabilirsiniz

Bitkilerinizin gerekseme duydukları kadar suya, gerekseme duydukları her an kolayca ulaşmalarını sağlamanızın bir öteki yolu da iplikle sulama yöntemi. Bu yöntemin {nasıl} uygulandığına ulaşınca, büyük bir kap ya da şekilde gördüğünüz şeklinde tencereye bol miktarda su koyun ve bu su dolu kabı saksıların hizasından birazcık daha yüksekte duracak bir yere yerleştirin.

Size Hususi Başlıklar

Sedum Bitkisi Bakımı ve Çoğaltma

4 saat ilkin

Gasteria Bakımı {Nasıl} Yapılır?

1 gün ilkin

Peşinden su dolu kabın çevresine evde bırakacağınız bitkilerinizin her birini yerleştirin ve ayakkabı bağları, örgü ipi şeklinde kalınca bir ip bulup her bir saksı içinde bir tane olacak şekilde ayarlayın. İpin bir ucunu bitkilerinizin toprağına güzelce yerleştirin, bir ucunu ise su dolu kabın içine koyun. İp aracılığı ile bitkileriniz gerekseme duydukları suya kavuşsun, siz de gönül rahatlığıyla tatilinizi yapın. Mis.

İçi su dolu bir şişeyi ters bir halde bitkinizin toprağına saplayabilirsiniz

En oldukca uygulanan ve verim alınan yöntemlerden biri de şişeler aracılığı ile bitkileri sulamak. Eğer geniş saksılı, bolca topraklı bitkileriniz var ise, sizin tatilde olduğunuz süre süresince kafi gelecek oranda su doldurabileceğiniz bir şişe bulun. (Cam ya da plastik olabilir) Bu şişeyi ağzına dek su ile doldurun. Peşinden dikkatlice ters çevirip derhal bitkinizin toprağına saplayın ve nerede ise dik bir halde durmasını sağlayın. Yerleştirirken birazcık fazla su gelebilir sadece sonrasında ters çevirdiğiniz şişeden süratli su akışı olmayacak, tıpkı yukarıdaki yöntemde olduğu şeklinde su yavaş yavaş toprağa karışacaktır.
Eğer sulanmaya çok da fazla gerekseme duymayan bitkileriniz var ise yanına su dolu bir kap bırakabilirsiniz

Eğer kaktüs şeklinde sulanmaya oldukca gerekseme duymayan bitkileriniz var ise, gene de aklınız onlarda kalmasın istiyorsanız bu bitkilerinizin bulunmuş olduğu ortama su dolu bir kap bırakabilirsiniz. Bilhassa sıcak havalarda su süratli buharlaşacağından bitkilere gerekseme duyduğu nemi elde edecektir. Evden uzun süre uzak kalacaksanız su dolduracağınız kabın büyük olmasına itina göstermenizde yarar var tahmin edebileceğiniz şeklinde.
Bitkilerinizi direkt güneş ışığına maruz kalmayacak fakat güneşsiz de kalmayacak bir yerde tutabilirsiniz

Tatile giderken evde bitkilerinizi bırakmanın tek negatif yönü sulama değil doğal ki. Gün içinde bile yerlerini değiştirdiğiniz, güneşe bakılırsa saksılarını bir odadan başka odaya taşıdığınız bitkilerinizi dinlence süresince hep durağan(durgun) bir yerde tutacağınızı unutmamalı, onlara evinizdeki en doğru yeri seçmelisiniz.
Havaların oldukca sıcak olabileceğini hesaba katmalı, bilhassa güneşin kavurucu sıcaklarından negatif etkilenmemeleri için direkt güneş ışığına maruz kalmayacakları alanları seçmelisiniz. Sadece perdelerin sıkı sıkı kapatılmış olduğu, güneş girmeyen odalar da doğru bir tercih olmayacaktır. Bitkilerinize gün ışığını alabilecekleri bir yer ayarlamalı, mesela güneş gören bir odanızın yalnız tül perdesini kapatarak onlara uygun ortamı sağlamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com