BahçeEv AksesuarlarıEv DekorasyonuKendin Yap

Siz Tatildeyken Bitkileriniz Solmasın! Bitkilerinizi Sulamanın Ergonomik Yolları

Tatile çıkmadan, evden uzun soluklu olarak ayrılmadan ilkin aşağıdaki önlemleri alarak bitkilerinizin boynunu bükmesine engel olabilir, eve döndüğünüzde onları tıpkı bıraktığınız benzer biçimde capcanlı ve rengarenk bulabilirsiniz. İşte bitkilerinizi sulamanın ergonomik yolları…
Suyu fazlaca seven bitkileri su dolu büyükçe bir kaba ya da leğene koyabilirsiniz

Evde, saksı içinde yetiştirdiğiniz bitkileriniz suyu fazlaca seven türde bitkiler ise tatile gitmeden ilkin büyükçe bir leğen ya da gizleme kabı edinin ve bu kabın içini saksıların üzerini geçmeyecek kadar bir suyla doldurup saksıları içine yerleştirin. Her gün özenle suladığınız bitkileriniz, siz tatildeyken de gereksinimleri olan suya kolayca erişebilsinler.
Sadece dikkat, bu işlemi uygularken saksılarınızın alt kısımlarında fazlaca değil, bir tek 1-2 tane drenaj deliği bulunduğundan güvenilir olmalısınız. Eğer bitkilerinizin toprağı gereğinden fazla su çekerse köklerde çürümeler meydana gelebilir. Son bir uyarımız da bitkinizin türü ile ilgili olacak. Eğer her gün sulama istemeyen, suyu fazlaca sevmeyen bitkileriniz var ise bu yöntemi uygulamamalısınız. Aksi halde bu kez de susuzluktan değil fakat fazla sudan dolayı bitkiniz çürüyüp solabilir.
Daha azca sulamaya gerekseme duyan bitkiler için iplikle sulama yöntemini kullanabilirsiniz

Bitkilerinizin gerekseme duydukları kadar suya, gerekseme duydukları her an kolayca ulaşmalarını sağlamanızın bir öteki yolu da iplikle sulama yöntemi. Bu yöntemin {nasıl} uygulandığına erişince, büyük bir kap ya da şekilde gördüğünüz benzer biçimde tencereye bol miktarda su koyun ve bu su dolu kabı saksıların hizasından birazcık daha yüksekte duracak bir yere yerleştirin.

Size Hususi Başlıklar

Gül {Nasıl} Ekilir Ne Vakit Budanır?

33 dakika ilkin

Bodrum Papatyası Bakımı ve Çoğaltılması

22 saat ilkin

Arkasından su dolu kabın çevresine evde bırakacağınız bitkilerinizin her birini yerleştirin ve ayakkabı bağları, örgü ipi benzer biçimde kalınca bir ip bulup her bir saksı içinde bir tane olacak şekilde ayarlayın. İpin bir ucunu bitkilerinizin toprağına güzelce yerleştirin, bir ucunu ise su dolu kabın içine koyun. İp aracılığı ile bitkileriniz gerekseme duydukları suya kavuşsun, siz de gönül rahatlığıyla tatilinizi yapın. Mis.

İçi su dolu bir şişeyi ters bir halde bitkinizin toprağına saplayabilirsiniz

En fazlaca uygulanan ve verim alınan yöntemlerden biri de şişeler aracılığı ile bitkileri sulamak. Eğer geniş saksılı, bolca topraklı bitkileriniz var ise, sizin tatilde olduğunuz süre süresince kafi gelecek oranda su doldurabileceğiniz bir şişe bulun. (Cam ya da plastik olabilir) Bu şişeyi ağzına dek su ile doldurun. Arkasından dikkatlice ters çevirip derhal bitkinizin toprağına saplayın ve neredeyse dik bir halde durmasını sağlayın. Yerleştirirken birazcık fazla su gelebilir sadece sonrasında ters çevirdiğiniz şişeden süratli su akışı olmayacak, tıpkı yukarıdaki yöntemde olduğu benzer biçimde su az az toprağa karışacaktır.
Eğer sulanmaya o kadar da gerekseme duymayan bitkileriniz var ise yanına su dolu bir kap bırakabilirsiniz

Eğer kaktüs benzer biçimde sulanmaya fazlaca gerekseme duymayan bitkileriniz var ise, gene de aklınız onlarda kalmasın istiyorsanız bu bitkilerinizin bulunmuş olduğu ortama su dolu bir kap bırakabilirsiniz. Bilhassa sıcak havalarda su süratli buharlaşacağından bitkilere gerekseme duyduğu nemi elde edecektir. Evden uzun süre uzak kalacaksanız su dolduracağınız kabın büyük olmasına itina göstermenizde yarar var tahmin edebileceğiniz benzer biçimde.
Bitkilerinizi direkt güneş ışığına maruz kalmayacak fakat güneşsiz de kalmayacak bir yerde tutabilirsiniz

Tatile giderken evde bitkilerinizi bırakmanın tek negatif yönü sulama değil doğal ki. Gün içinde bile yerlerini değiştirdiğiniz, güneşe bakılırsa saksılarını bir odadan başka odaya taşıdığınız bitkilerinizi dinlence süresince hep durağan(durgun) bir yerde tutacağınızı unutmamalı, onlara evinizdeki en doğru yeri seçmelisiniz.
Havaların fazlaca sıcak olabileceğini hesaba katmalı, bilhassa güneşin kavurucu sıcaklarından negatif etkilenmemeleri için direkt güneş ışığına maruz kalmayacakları alanları seçmelisiniz. Sadece perdelerin sıkı sıkı kapatılmış olduğu, güneş girmeyen odalar da doğru bir tercih olmayacaktır. Bitkilerinize gün ışığını alabilecekleri bir yer ayarlamalı, mesela güneş gören bir odanızın bir tek tül perdesini kapatarak onlara uygun ortamı sağlamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com