Alışveriş

SLS içermeyen şampuanlar

Saçlarına itina gösteren kişiler için piyasada SLS içermeyen şampuanlar satılmaktadır. Sadece SLS içermediği iddia edilen bir oldukca üründe de SLS benzeri katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bu yüzden hangi şampuanların hakikaten de SLS içermediğini öğrenebilmek için ürün içeriğini dikkatli incelemek gerekmektedir.
SLS nedir ne işe yarar ?
Bilinmiş olduğu suretiyle temizlik ürünlerinde köpürme işlevi için SLS ve benzeri katkı maddeleri kullanılmaktadır.
SLS sodyum loril sülfat kimyasal bileşiğinin kısaltması olup köpürme ve temizleme işlevini yerine getiren en ucuz ve etkili kimyasallardan biridir.
Ev temizliği, ofis temizliği şeklinde işlerde kullanılan temizlik maddelerinin SLS içermesinin bir ziyanı bulunmamaktadır. Fakat şampuan şeklinde cilt bakım ürünlerinde SLS kullanıldığı süre bu maddenin saç ve cilde bir ekip zararları bulunmaktadır.
Bu yüzden bir çok şampuan üreticisi SLS yerine ona benzer fakat ziyanı birazcık daha azca olan Sodyum lauret sülfat (SLES) maddesini yada benzer işlevli sülfatlı bileşikleri (Amonyum lauret sülfat , Magnezyum lauret sülfat vs.) kullanmaktadır.
Halk içinde SLS ve benzeri içerikli sülfatlı bileşiklere “tuz” denilmekte olup SLS’den tamamen kaçınmak isteyenler için piyasada tuzsuz ürünler de satılmaktadır.
SLS niçin zararı olan ?
SLS etkili bir temizleyicidir fakat saçı ve saç derisini yıpratma tesiri de vardır. Bu yüzden duyarlı ciltli kişilerde tahriş, kaşıntı, döküntü yapabilmektedir.
SLS’nin saça ziyanı
Saç bir protein flamenti olup saç lifleri %91 oranında protein içerikli maddelerden oluşmaktadır. SLS içerikli şampuanlar SLS içermeyen şampuanlara gore saçın rotein içeriğini iki kat daha çok kaybettirmektedir. Şu demek oluyor ki saçı yıpratmaktadır.
SLS’nin kontakt dermatite tesiri
SLS’li şampuanlar bazı duyarlı ciltli kişilerin derilerinde tahriş ve kontakt dermatit isminde olan ağrılı alerjik döküntülere sebep olmaktadırlar. Cilt hücrelerimizde bir tür mumsu lipid molekülü olan seramid bulunur. Cildinde seramid düzeyi düşük kişiler SLS’li şampuan kullanınca kontakt dermatit şikayetleri görülmektedir.
SLS’nin saç dökülmesine tesiri
Adam tipi kellik hormonların ve genetik yatkınlığın etkisiyle oluşmaktadır. Bu yüzden SLS’li şampuanlar saç döker şeklinde bir kati yargıya varılamaz. Sadece SLS’nin saç tellerini zayıflattığı, kırılmasını kolaylaştırdığı ve saç derisini zayıflattığı bir gerçek olup bu unsurlar da saç dökülmesini kolaylaştırmaktadır.
Eğer saç telleriniz ince ise SLS’li şampuanlardan kaçınmanız yararlı olacaktır.
SLS içermeyen şampuan kullanınca;
Şampuanınız alıştığınız SLS’li şampuan kadar köpürmeyecektir. İlk başlangıçta saçınız temiz değilmiş şeklinde hissedeceksiniz. Yağlı saçlarda hakikaten de kafi temizlik sağlanmayabilir. Zira SLS dengi katkı maddeleri SLS kadar temizlik mevzusunda kadar etkili değildir.
Bu problemi aşmak için saçınızı bir miktar daha çok yıkayabilirsiniz. Ek olarak SLS içermeyen şampuan kullanınca durulamayı da birazcık daha uzun süre yapmalısınız.
Saçınızı SLS içermeyen bir şampuanla yıkadığınızda saçınız birazcık sert olacaktır. Bazıları bu problemi saç kremi kullanarak çözmüşlerdir. Sadece kullanacağınız saç kreminin de SLS’li olmamasına dikkat etmelisiniz.
SLS içermeyen şampuanlar
SLS içermeyen şampuanlar listemi kolay bulunan ve nispeten makul fiyatlı olan ürünler arasından oluşturdum.
Kerastase discipline

Boyalı saçlar için üretilmiş olup kadın-erkek kullanılabilecek bir üründür. Fiyatı 120 TL (250 ml) dir. Kerastase discipline bir Loreal ürünüdür. Kerastase markasının her ürünü sülfatsız olmayıp alırken sülfatsız olanını tercih etmelisiniz.
Yves Rocher Low Poo

Krem şampuan şeklindedir. İçeriğinde akdikeni aslı ve agav şeklinde besleyici maddeler bulunur.%98 bitkisel içeriklidir. 200 ml’lik olanı 33 TL fiyata satılmaktadır.
Schwarzkopf  BC bonacure
Schwarzkopf’un BC bonacure serisi ürünlerin bazıları sülfatsızdır. Şu demek oluyor ki SLS ve türevlerini içermez. Bonacure Color Freeze Micellar Sülfate Free Shampoo piyasada 1000 ml’si 100 TL’den satılmaktadır.

Herbal essences püre renew
%93 bitkisel içerikli bir üründür. Sülfat içermez. 380 ml olanı 33 TL’ye satılmaktadır.

Bambu ve mango olmak suretiyle iki çeşidi bulunmaktadır. Herbal essences püre renew SLS içermemekle beraber köpürüyor.
Loreal Paris Elseve 3 ü bir arada krem şampuan
6 kıymetli çiçek aslı barındırır. SLS içermez ve köpürmez. Kuru ve bakıma gereksinim duyan saçlar için uygundur.

Loreal Paris Elseve 3 ü bir arada krem şampuan 400 ml’si 22,50 TL’ye satılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com