Dekorasyon

Şömine üstüne televizyon konur mu ?

Şömine üstüne televizyon konur mu, yoksa bu yanlış bir seçim mi olur ? Bu konuyu farklı açılardan irdeledik.
Neden şömine üzerine TV ?
Tüplü televizyonların olduğu dönemde böyle bir şey söz konusu bile olamazdı. Televizyonlar incelip duvara asılabilir hale geldiklerinde onları evin her köşesine asmaya başladık. Dolayısıyla neden şömine üzerine televizyon koymayalım diyenler oldu.
Şömine başına toplandıktan sonra birlikte televizyon seyretmek eğlenceli olmaz mıydı ? Ancak şömine üzerine televizyon koyarken bazı sorunları aşmamız gerekecek.
Şömine sıcaklığına dikkat edin
Şömine üzerine televizyon koymayı düşündüğünüzde halletmeniz gereken en önemli sorun şömine yandığında oluşan sıcaklığın televizyona zarar vermesidir. Hem şöminenin bacasından yansıyan sıcaklık hem de şöminenin ağzından yukarı doğru yükselen sıcak hava televizyona zarar verecektir.
Şömine yeterli derinliğe sahipse ve duvar kalınlığı sıcaklığı televizyona engellemede yeterli olacaksa, kısacası şömine kaynaklı sıcaklıktan televizyonu koruyabilirsek şömine üzerine televizyonu asabiliriz.
Televizyon kabloları
Televizyonu duvara astığımızda karşılaştığımız en önemli sorunlardan birisi kabloları nereye gizleyeceğimizdir. Şömine üzerine televizyon koyduğumuzda bu sorunu halletmesi daha zor olmaktadır. Normalde televizyonun kablolarını televizyon sehpası veya TV ünitesi yardımıyla gizleyebiliriz.
Fakat televizyon şömine üzerinde olunca bu tür imkanlara sahip değiliz. Üstelik kabloları şöminenin sıcaklığından da korumak zorundayız.
İzleme açısı
Gerek bilgisayar kullanırken, gerekse de televizyon izlerken ekranın göz hizasında olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Göz hizasının epey üzerindeki ekrana uzun süre bakmak, boyun sağlığını tehdit etmektedir.
Şömine üzerine televizyon koyduğumuzda izleme açısını ayarlamak zor olmaktadır. Çünkü şöminenin belli bir yüksekliği bulunmakta ve şöminenin sıcaklığından korunmak için televizyonu biraz yükseğe asmak zorundayız.
Eğer koltukta otururken televizyon göz hizamızın üzerinde kalacaksa, bu yanlış bir uygulama olacaktır.
Yerleştirme zorluğu
Normalde duvarımız sağlamdır ve televizyonu kolayca taşır. Ancak şömine kaplama malzemesi, kartonpiyer, alçıpan tarzı bir şey ise bu televizyonu taşımayacaktır.
Şömine üzerine televizyon koyacaksanız, sağlam bir yere monte etmelisiniz.
Entegrasyon zorluğu
Bildiğiniz üzere televizyonlar genellikle simsiyahtır. Bu siyah renk ile şöminenin rengini bağdaştırmak kolay olmamakta, arada fazla kontrast olmaktadır. Bir de şöminenin eni televizyon için yeterli olmayabilmektedir.
Yani şömine üzeri alanın televizyon koymak için yeterli genişliğe sahip olması ve televizyonun sırıtmaması için ekstra düzenlemeler yapılması gerekmektedir.
Dekorasyon tarzı açısından şömine üstüne televizyon konur mu ?
Dekorasyon uzmanları şömine üzerine televizyon koyma fikrine pek sıcak bakmamaktadırlar. Çünkü televizyon ve şömine her ikisi de ayrı odak noktalarıdır. Bu iki odak noktasının birleştirilmesi tercih edilmemektedir.
Bununla birlikte insanların ihtiyaçları ve zevkleri daha önemlidir.
Şömine üstüne televizyon konur mu ?
Şömine üstüne televizyon koymanın zorlularından bahsettik. Yukarıda sayılan sorunlar giderilirse şömine üstüne televizyon konulabilir.
Elektrikli şömine TV ye zarar verir mi ?
Eğer elektrikli şömineden televizyona sıcaklık geliyorsa, zamanla televizyonun parçaları deforme olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com