Moda trendler en yeniler Dekorasyon Şömine üzerine tv konur mu ?

Şömine üzerine tv konur mu ?


somine ustune televizyon konur mu 62150744ccd3e

Şömine üzerine tv konur mu, yoksa bu yanlış bir seçim mi olur ? Bu mevzuyu değişik açılardan irdeledik.
Niçin şömine üstüne TV ?
Tüplü televizyonların olduğu dönemde böyle bir durum söz mevzusu bile olamazdı. Televizyonlar incelip duvara asılabilir hale geldiklerinde onları evin her köşesine asmaya başladık. Dolayısıyla niçin şömine üstüne tv koymayalım diyenler oldu.
Şömine başına toplandıktan sonrasında beraber tv seyretmek keyifli olmaz mıydı ? Sadece şömine üstüne tv koyarken bazı sorunları aşmamız gerekecek.
Şömine sıcaklığına dikkat edin
Şömine üstüne tv koymayı düşündüğünüzde halletmeniz ihtiyaç duyulan en mühim problem şömine yandığında oluşan sıcaklığın televizyona zarar vermesidir. Hem şöminenin bacasından yansıyan ısı hem de şöminenin ağzından yukarı doğru yükselen sıcak hava televizyona zarar verecektir.
Şömine kafi derinliğe sahipse ve duvar kalınlığı sıcaklığı televizyona engellemede kafi olacaksa, kısacası şömine kaynaklı sıcaklıktan televizyonu koruyabilirsek şömine üstüne televizyonu asabiliriz.
Tv kabloları
Televizyonu duvara astığımızda karşılaştığımız en mühim sorunlardan birisi kabloları nereye gizleyeceğimizdir. Şömine üstüne tv koyduğumuzda bu problemi halletmesi daha zor olmaktadır. Normalde televizyonun kablolarını tv sehpası yada TV ünitesi yardımıyla gizleyebiliriz.
Fakat tv şömine üstünde olunca bu tür imkanlara haiz değiliz. Üstelik kabloları şöminenin sıcaklığından da korumak zorundayız.
İzleme açısı
Gerek bilgisayar kullanırken, gerekse de tv izlerken ekranın göz hizasında olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Göz hizasının epey üstündeki ekrana uzun süre bakmak, boyun sağlığını tehdit etmektedir.
Şömine üstüne tv koyduğumuzda seyretme açısını ayarlamak zor olmaktadır. Zira şöminenin belli bir yüksekliği bulunmakta ve şöminenin sıcaklığından korunmak için televizyonu birazcık yükseğe asmak zorundayız.
Eğer koltukta otururken tv göz hizamızın üstünde kalacaksa, bu yanlış bir uygulama olacaktır.
Yerleştirme zorluğu
Normalde duvarımız sağlamdır ve televizyonu kolayca taşır. Sadece şömine kaplama malzemesi, kartonpiyer, alçıpan seçimi bir şey ise bu televizyonu taşımayacaktır.
Şömine üstüne tv koyacaksanız, sağlam bir yere monte etmelisiniz.
Entegrasyon zorluğu
Bildiğiniz suretiyle televizyonlar çoğu zaman simsiyahtır. Bu siyah renk ile şöminenin rengini bağdaştırmak kolay olmamakta, arada fazla kontrast olmaktadır. Bir de şöminenin eni tv için kafi olmayabilmektedir.
Kısaca şömine üstü alanın tv koymak için kafi genişliğe haiz olması ve televizyonun sırıtmaması için fazladan düzenlemeler yapılması gerekmektedir.
Dekorasyon seçimi açısından şömine üzerine tv konur mu ?
Dekorasyon uzmanları şömine üstüne tv koyma fikrine pek sıcak bakmamaktadırlar. Zira tv ve şömine her ikisi de ayrı odak noktalarıdır. Bu iki odak noktasının birleştirilmesi tercih edilmemektedir.
Bununla beraber insanların gereksinimleri ve zevkleri daha önemlidir.
Şömine üzerine tv konur mu ?
Şömine üzerine tv koymanın zorlularından bahsettik. Yukarıda sayılan problemler giderilirse şömine üzerine tv konulabilir.
Elektrikli şömine TV ye zarar verir mi ?
Eğer elektrikli şömineden televizyona ısı geliyorsa, zaman içinde televizyonun parçaları deformasyona uğramış olacaktır.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.