Moda trendler en yeniler Sağlık Theraflu tane geciktirir mi ?

Theraflu tane geciktirir mi ?


theraflu adet geciktirir mi 62165bfa9990b

Theraflu grip, nezle ve soğuk algınlığı benzer biçimde üst solunum yolu hastalıklarına karşı üretilmiş etkili bir ilaçtır. Peki Theraflu tane geciktirir mi ?
Bayanların tane dönemlerinde hormonal değişimler görülür. Bu dönemlerde kullanılan bazı ilaçlar tane düzenine tesir edebilmektedir. Tane süresinin uzaması, kısalması yada kaymasının kullanılan ilaçlar haricinde da sebepleri vardır. Hamilelik durumunda tane görmeme olabildiği benzer biçimde gezi etme, stres, coşku benzer biçimde unsurlar sebebiyle de tane bir miktar gecikebilir.
Theraflu ne ilacıdır ?
Theraflu üst solunum sistemi enfeksiyonlarında kullanılan ve grip ve soğuk algınlığı benzer biçimde hastalıklar sebebiyle meydana gelen, ateş, ağrı, kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma şikayetlerini gideren bir ilaçtır.
6,09 TL benzer biçimde oldukça ucuz bir fiyatla satılmasına karşın oldukça etkili bir tıbbi üründür. Baş etken maddedi Parasetamol olmakla beraber içinde Fenilefrin hidroklorür ve Klorfeniramin maleat  etken maddelerini ihtiva eder.
Theraflu kullanılırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Mesela antihistaminik ve antidepresanların tesirini artırdığı için hasta bu türden ilaçlar kullanıyorsa bunu Theraflu yu reçete eden doktora söylemesi gerekir. Theraflu alkolün de tesirini artırdığı için alkolle beraber alınmamalıdır.
Theraflu  yüksek dozlarda alındığında hepatik nekroza yol açabilmektedir. Ek olarak kalp, şeker, gerilim,tiroid, glokom ve kronik akciğer hastalığı olan kişiler dikkatli olunmalıdır.
Theraflu  nun 3-4 günden daha çok uzun süre kullanılması tavsiye edilmemektedir. Çocuklarda aşırı tesir yapabileceğinden dozu iyi ayarlanmallıdır.
Yan tesirleri

Deri döküntüsü
Baş dönmesi
İshal
Ağız kuruluğu
Bulanık görme
Gerginlik
Taşikardi

Theraflu kullanım dozu
Yetişkinlerde 6 saatte bir yada şiddetli grip için 4 saatte tek tek draje kullanılır. Maksimum kullanım dozu günde 6 draje, düzgüsel kullanım dozu ise günde bir yada iki drajedir. Theraflu yalnız 3 gün yada 4 gün kullanılır.
Theraflu tane geciktirir mi ?
Prospektüsünde Theraflu kullanmanın tane döngüsüne bir tesiri olduğu yer almamaktadır. Daha doğrusu adeti geciktirip geciktirmeyeceğine yer verilmemiştir.
Genele olarak grip ve soğuk algınlığı benzer biçimde hastalıkların tane gecikmesine yol açabileceği bilinmektedir. Bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar da tane gecikmesi yapabilir. Dolayısıyla Theraflu kullandıktan sonrasında tane gecikmesi yaşadıysanız bu ilaçtan da olabilir hastalık kaynaklı da olabilir.
Theraflu nun prospektüsünde yan tesirleri bölümünde tane gecikmesi yer almadığı için yaşanmış olan tane gecikmesinin sebebinin Theraflu kullanmaktan ziyade grip, nezle yada soğuk algınlığı hastalıklarından kaynaklanmış olabileceği düşünülmektedir.
Üşütmek tane düzensizliği yapar mı ?   
Evet yapabilir. Grip, ortam koşullarının değişmesi ve stres benzer biçimde faktörler adeti geciktirebilir.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.