Moda trendler en yeniler Dekorasyon Türkiye’de Toptan Mobilya Üretilen Bölgeler

Türkiye’de Toptan Mobilya Üretilen Bölgeler


turkiyede toptan mobilya uretilen yerler 621506bcc419e

Türkiye’de toptan mobilya üretimi değişik bölgelere yayılmış durumdadır. Türkiye’de en eski sektörlerden birisi olarak kabul edilen mobilya sektörü en oldukca gelişme yaşanmış olan alandır. İhracat rakamlarında yerli kaynakları en oldukca kullanan ve ithal ürünler açısından da minimum talep gösteren sektörlerden olan mobilya sektörü toptan satışlar ile beraber ekonomiye de mühim katkılar sağlamaktadır.
Türkiye’de mobilya sektörü pazarın yoğunlaşmış olduğu ve orman ürünlerinin de hammadde temini açısından yoğun olduğu bölgelerde toplanmış vaziyettedir. Her ilde neredeyse mobilya üretimi icra eden işletmelere rastlamak mümkün olmasına karşın belirli bölgelerde üretim hacmi oldukca daha yüksektir. Bu kapsamda; Bursa – İnegöl, Kayseri, İzmir, Ankara, İstanbul ve Adana’da toptan mobilya üretimi için merkez konumundadır. Türkiye’ de toptan mobilya dendiğinde akıllara ilk gelen şirket castor mobilyadır. Castor mobilya’ nın web sitesine  bu linkten ulaşabilirsiniz. https://castormobilya.com/
Türkiye’den Mobilya İhracatı
Türkiye’de bilhassa mobilya alanında mühim bir altyapı olduğu ve mobilya toptancısı da fazla olduğundan meydana getirilen ihracat sayısı son aşama yüksektir. 2021 yılının ilk çeyrek verilerinde geçen yıla gore yüzde 14 oranında artmış ve 962 milyon dolar hacme ulaşmıştır. Bilhassa bölge ülkeleri başta olmak suretiyle neredeyse tüm ülkelere ihracat meydana getirilen Türkiye, mobilya alanında mühim bir konum halindedir.
Mobilya {Nasıl} Üretilir?

Mobilya üretimi için belirli aşamaların uygulanması gerekmektedir. İlk olarak mobilyanın türü ve kullanılacağı alana gore ağırlık, esneklik, boyut şeklinde özellikleri belirlenmektedir. Hemen sonra ise mobilyanın şekilleri ve üretim sonrasında {nasıl} görünecekleri çizilir. Bu çizimler evvelinde el ile teknik ressamlar ile yapılırken günümüzde çeşitli bilgisayar programları ile yapılmaktadır. Çizim sonrasında mobilya onay aldığında üretim aşamasına geçilmektedir.
Çizimdeki mobilyanın aynı şekilde yansıtılması için her bir parçada yer edinen detaylar ek olarak bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak belirlenir. Bu modelleme üretim aşamasında çeşitli makinelere aktarılarak kesim ve biçimlendirme işlemlerinin yapılmasını sağlar.
Mobilya için kullanılacak ana ahşap araç-gereç (metal şeklinde değişik malzemeler de olabilir) de belirlendikten sonrasında her bir parça özelliklerine ve ölçülerine gore kesim işlemine girer. Parçaların kaplaması kenar kısımlarına da masifler makine ya da duruma gore el ile yapıştırılmaktadır. Masifleri tamamlanan levhalar için kaplama malzemesi belirlenir ve kaplama işlemleri de yapılır.
Kaba ölçülerde bulunan levhalar zımparalama yöntemi ile gerçek ölçülerine getirilerek pürüzsüz bir hale dönüşür. Levhalar birleşme yerlerine zıvana, delik ya da çıkıntı yardımı ile yerleştirilir. Birleştirilen mobilyaların çekmece, kapak şeklinde özellikleri monte edilir.
Daha sonraki aşamada üst yüzeye dolgu verniği yapılır ve zımparalama işlemi tamamlanır. Peşinden ise parlak vernik atılır ve çekmece ile kapak bölgeleri de takılır. Son olarak ise paketleme işlemi yapılır.
Mobilya Üretiminde Kullanılan Malzemeler
Mobilya imalatı için belirli malzemeler ana araç-gereç olarak kullanılmak durumundadır. Bu kapsamda kullanılan malzemeler;

Sunta
Suntalam
MDF
MDFLAM
Laminat
Kontrplak
Yonga levha
Kağıt ve reçine emdirilen levhalar

Olarak sıralanabilmektedir.
Toptan Mobilya Aksesuar Çeşitleri

 
Mobilya toptancıları için toptan mobilya takıları önemlidir. Bu mobilyaların aksesuar olarak tanımlanmasındaki amaç ana mobilya olmayıp sadece günlük yaşamda çoğunlukla kullanılmalarından dolayıdır. Mobilya takıları değişik ihtiyaçlara cevap vermekle beraber daha oldukca kişisel beklentilere uygun olacak şekilde kullanılmaktadır. Başka bir deyişle mobilya aksesuarı bir şahıs için lüzumlu olurken bir başkası için lüzumlu olmayabilir. Mobilya takıları şu şekilde sıralanabilir;

Orta Sehpa
Kitaplık
Ayna
Duvar Rafı
Mutfak Masası
Şifonyer
Konsol

Bunun yanında mobilyaları daha kullanışlı ya da işlevsel hale getirmek için de çeşitli araç-gereç takıları bulunmaktadır;

Bağlantı Elemanları
Kapak Sistemleri
Kapı Kolları
Menteşeler
Mobilya Askıları
Mobilya Ayakları
Mobilya Kulpları
Raylar
Sürgü Mekanizmaları
Tapa ve Keçeler
Tekerler

Mevzuyla ilgili olarak 28 m2 salon {nasıl} döşenir ? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.