Dekorasyon

Türkiye’de Toptan Mobilya Üretilen Yerler

Türkiye’de toptan mobilya üretimi farklı bölgelere yayılmış durumdadır. Türkiye’de en eski sektörlerden birisi olarak kabul edilen mobilya sektörü en çok gelişme yaşanan alandır. İhracat rakamlarında yerli kaynakları en çok kullanan ve ithal ürünler açısından da en az talep gösteren sektörlerden olan mobilya sektörü toptan satışlar ile birlikte ekonomiye de önemli katkılar sağlamaktadır.
Türkiye’de mobilya sektörü pazarın yoğunlaşmış olduğu ve orman ürünlerinin de hammadde temini açısından yoğun olduğu bölgelerde toplanmış vaziyettedir. Her ilde neredeyse mobilya üretimi yapan işletmelere rastlamak mümkün olmasına rağmen belirli bölgelerde üretim hacmi çok daha yüksektir. Bu kapsamda; Bursa – İnegöl, Kayseri, İzmir, Ankara, İstanbul ve Adana’da toptan mobilya üretimi için merkez konumundadır. Türkiye’ de toptan mobilya dendiğinde akıllara ilk gelen firma castor mobilyadır. Castor mobilya’ nın internet sitesine  bu linkten ulaşabilirsiniz. https://castormobilya.com/
Türkiye’den Mobilya İhracatı
Türkiye’de özellikle mobilya alanında önemli bir altyapı olduğu ve mobilya toptancısı da fazla olduğundan yapılan ihracat sayısı son derece yüksektir. 2021 yılının ilk çeyrek verilerinde geçen yıla göre yüzde 14 oranında artmış ve 962 milyon dolar hacme ulaşmıştır. Özellikle bölge ülkeleri başta olmak üzere neredeyse tüm ülkelere ihracat yapılan Türkiye, mobilya alanında önemli bir konum halindedir.
Mobilya Nasıl Üretilir?

Mobilya üretimi için belirli aşamaların uygulanması gerekmektedir. İlk olarak mobilyanın türü ve kullanılacağı alana göre ağırlık, esneklik, boyut gibi özellikleri belirlenmektedir. Daha sonra ise mobilyanın şekilleri ve üretim sonrasında nasıl görünecekleri çizilir. Bu çizimler önceden el ile teknik ressamlar ile yapılırken günümüzde çeşitli bilgisayar programları ile yapılmaktadır. Çizim sonrasında mobilya onay aldığında üretim aşamasına geçilmektedir.
Çizimdeki mobilyanın aynı şekilde yansıtılması için her bir parçada yer alan detaylar ayrıca bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak belirlenir. Bu modelleme üretim aşamasında çeşitli makinelere aktarılarak kesim ve biçimlendirme işlemlerinin yapılmasını sağlar.
Mobilya için kullanılacak ana ahşap malzeme (metal gibi farklı malzemeler de olabilir) de belirlendikten sonra her bir parça özelliklerine ve ölçülerine göre kesim işlemine girer. Parçaların kaplaması kenar kısımlarına da masifler makine ya da duruma göre el ile yapıştırılmaktadır. Masifleri tamamlanan levhalar için kaplama malzemesi belirlenir ve kaplama işlemleri de yapılır.
Kaba ölçülerde bulunan levhalar zımparalama yöntemi ile gerçek ölçülerine getirilerek pürüzsüz bir hale dönüşür. Levhalar birleşme yerlerine zıvana, delik ya da çıkıntı yardımı ile yerleştirilir. Birleştirilen mobilyaların çekmece, kapak gibi özellikleri monte edilir.
Daha sonraki aşamada üst yüzeye dolgu verniği yapılır ve zımparalama işlemi tamamlanır. Ardından ise parlak vernik atılır ve çekmece ile kapak bölgeleri de takılır. Son olarak ise paketleme işlemi yapılır.
Mobilya Üretiminde Kullanılan Malzemeler
Mobilya imalatı için belirli malzemeler ana malzeme olarak kullanılmak durumundadır. Bu kapsamda kullanılan malzemeler;

Sunta
Suntalam
MDF
MDFLAM
Laminat
Kontrplak
Yonga levha
Kağıt ve reçine emdirilen levhalar

Olarak sıralanabilmektedir.
Toptan Mobilya Aksesuar Çeşitleri

 
Mobilya toptancıları için toptan mobilya aksesuarları önemlidir. Bu mobilyaların aksesuar olarak tanımlanmasındaki amaç ana mobilya olmayıp ancak günlük yaşamda sıklıkla kullanılmalarından dolayıdır. Mobilya aksesuarları farklı ihtiyaçlara yanıt vermekle birlikte daha çok kişisel beklentilere uygun olacak şekilde kullanılmaktadır. Başka bir deyişle mobilya aksesuarı bir kişi için gerekli olurken bir başkası için gerekli olmayabilir. Mobilya aksesuarları şu şekilde sıralanabilir;

Orta Sehpa
Kitaplık
Ayna
Duvar Rafı
Mutfak Masası
Şifonyer
Konsol

Bunun yanında mobilyaları daha kullanışlı ya da işlevsel hale getirmek için de çeşitli malzeme aksesuarları bulunmaktadır;

Bağlantı Elemanları
Kapak Sistemleri
Kapı Kolları
Menteşeler
Mobilya Askıları
Mobilya Ayakları
Mobilya Kulpları
Raylar
Sürgü Mekanizmaları
Tapa ve Keçeler
Tekerler

Konuyla ilgili olarak 28 m2 salon nasıl döşenir ? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com