Sağlık

Üst dişlerin önde olması nasıl tedavi edilir ?

Üst dişlerin önde olması ortodonti literatüründe bir kötü kapanış (Maloklüzyon) sorunudur. Bu durum ülkemizde ve dünyada sık rastlanılan bir ortodonti problemi olup işlevsel açıdan çok bir sorun olmuyorsa genellikle insanlar tedaviye başvurmadan hayatını bu sorunla geçirmeyi tercih etmektedirler.
Ancak çenelerin birbirine kavuşmaması, konuşma problemlerine, diş eti veya dilin kazara ısırılmasına yol açabileceğinden bu problemin tedavi edilmesi gerekebilir.
Bazı kişilerde üst dişler neden öndedir ?
Halkımızca tavşan diş olarak adlandırılan bu sorun genellikle kalıtsal nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Çene şekli ve diş yapısı DNA’lar üzerinden diğer fiziksel özellikler gibi, nesiller boyunca aktarılabilir.
Diğer nedenler ise bebeklikte parmak emme ve uzun süre emzik kullanımıdır. Dilin sürekli üst dişlere bindirme yapması sonucunda bu sorunun şiddetli zamanla artabilir.

Üst dişlerin önde olması ne tür sorunlara yol açar ?
Üst dişlerin önde olması nedeniyle aşağıdaki sorunlar ortaya çıkmaktadır:

Konuşma esnasında telaffuz sorunları
Nefes alma sorunları
Çiğneme sorunları
Ağzın gece hava alması nedeniyle diş eti problemleri ve diş çürümesi yaşanması
Çiğnerken dili, yanağı, diş etini ısırma
Yüzde kötü görünüm

Üst dişlerin önde olması nasıl tedavi edilir ?
Eğer işlevsel açıdan önemli bir sorun yok ise üst dişlerin önde olması sorunu için tedaviye gerek yoktur. Fakat kötü görünümden şikayetçi iseniz veya üst dişlerin önde olması yukarıda sayılan şikayetlere neden olduysa tedavi için bir ortodontiste başvurmalısınız.
Üst dişlerin önde olmasıyla ilgili standart bir tedavi prosedürü yoktur öne çıkan soruna göre bir tedavi şekli uygulanır. Tedavi yöntemini ortodontist belirleyecektir.
Diş teli tedavisi
Üst dişlerin önde olması yaygın olarak diş teli ve tutucular yardımıyla tedavi edilir. Diş teli tedavisi genellikle çocuklukta uygulansa dahi her yaşta da uygulanması mümkündür. Dişe takılan teller öne çıkan dişleri zamanla yavaş yavaş hareket ettirerek düzeltir. Diş teli tedavisinde dişlerin bu hareketini sağlamak için genellikle diş çekimi gerekir.
Damak genişletmesi
Üst dişlerin önde olması üst damağın dar olması nedeniyle oluşabilir. Bu durumda palatal genişletici adı verilen iki parçadan oluşan özel bir cihaz üst azı dişlerine bağlanır. Bir genişletme vidası damak genişletmek için iki parça yavaş yavaş birbirinden uzaklaşır.
Şeffaf plak tedavisi
Şeffaf plak tedavisi (invisalign tedavisi olarak da bilinir ), gençlerde ve yetişkinlerde küçük maloklüzyonları tedavi etmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Dişlerin bir kalıbından bir dizi şeffaf plastik hizalayıcı yapılır ve kademeli olarak pozisyonlarını değiştirmek için dişlerin üzerine giydirilir.
Invisalign tedavisi , diş teli tedavisinden daha pahalıdır, ancak daha diş teli tedavisi kadar uzun sürmez.
Çene ameliyatı
Üst dişlerin önde olması sorunu ciddi ise ortognatik cerrahi gerekir. Ortognatik cerrahi çene ameliyatı ile çenelerin birbirine yaklaştırılması işlemidir.
Fiyatlar ve işlemlerin süreci hakkında bilgi almak için ortodonti fiyatları bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com