Moda trendler en yeniler Sağlık Üst dişlerin önde olması {nasıl} tedavi edilir ?

Üst dişlerin önde olması {nasıl} tedavi edilir ?


ust dislerin onde olmasi nasil tedavi edilir 622b7172b26d1

Üst dişlerin önde olması ortodonti literatüründe bir fena kapanış (Maloklüzyon) sorunudur. Bu durum devletimizde ve dünyada sık rastlanılan bir ortodonti problemi olup işlevsel açıdan fazlaca bir mesele olmuyorsa çoğu zaman insanoğlu tedaviye başvurmadan yaşamını bu sorunla geçirmeyi tercih etmektedirler.
Sadece çenelerin birbirine kavuşmaması, konuşma problemlerine, diş eti yada dilin kazara ısırılmasına yol açabileceğinden bu problemin tedavi edilmesi gerekebilir.
Bazı kişilerde üst dişler niçin öndedir ?
Halkımızca tavşan diş olarak adlandırılan bu mesele çoğu zaman kalıtsal nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Çene şekli ve diş yapısı DNA’lar üstünden öteki fizyolojik özellikler benzer biçimde, nesiller süresince aktarılabilir.
Öteki nedenler ise bebeklikte parmak emme ve uzun süre emzik kullanımıdır. Dilin devamlı üst dişlere bindirme yapması sonucunda bu probleminin şiddetli zaman içinde artabilir.

Üst dişlerin önde olması ne tür sorunlara neden olur ?
Üst dişlerin önde olması sebebiyle aşağıdaki problemler ortaya çıkmaktadır:

Konuşma esnasında söyleniş sorunları
Nefes alma sorunları
Çiğneme sorunları
Ağzın gece hava alması sebebiyle diş eti problemleri ve diş çürümesi yaşanması
Çiğnerken dili, yanağı, diş etini ısırma
Yüzde fena görünüm

Üst dişlerin önde olması {nasıl} tedavi edilir ?
Eğer işlevsel açıdan mühim bir mesele yok ise üst dişlerin önde olması problemi için tedaviye gerek kalmamıştır. Fakat fena görünümden şikayetçi iseniz yada üst dişlerin önde olması yukarıda sayılan şikayetlere niçin olduysa tedavi için bir ortodontiste başvurmalısınız.
Üst dişlerin önde olmasıyla ilgili standart bir tedavi prosedürü yoktur öne çıkan soruna nazaran bir tedavi şekli uygulanır. Tedavi yöntemini ortodontist belirleyecektir.
Diş teli tedavisi
Üst dişlerin önde olması yaygın olarak diş teli ve tutucular yardımıyla tedavi edilir. Diş teli tedavisi çoğu zaman çocuklukta uygulansa dahi her yaşta da uygulanması mümkündür. Dişe takılan teller öne çıkan dişleri zaman içinde yavaş yavaş hareket ettirerek düzeltir. Diş teli tedavisinde dişlerin bu hareketini sağlamak için çoğu zaman diş çekimi gerekir.
Damak genişletmesi
Üst dişlerin önde olması üst damağın dar olması sebebiyle oluşabilir. Bu durumda palatal genişletici adında olan iki parçadan oluşan hususi bir aygıt üst azı dişlerine bağlanır. Bir genişletme vidası damak genişletmek için iki parça yavaş yavaş birbirinden uzaklaşır.
Saydam plak tedavisi
Saydam plak tedavisi (invisalign tedavisi olarak da bilinir ), gençlerde ve yetişkinlerde ufak maloklüzyonları tedavi etmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Dişlerin bir kalıbından bir takım saydam plastik hizalayıcı yapılır ve kademeli olarak pozisyonlarını değiştirebilmek için dişlerin üstüne giydirilir.
Invisalign tedavisi , diş teli tedavisinden daha pahalıdır, sadece daha diş teli tedavisi kadar uzun sürmez.
Çene ameliyatı
Üst dişlerin önde olması problemi ciddi ise ortognatik cerrahi gerekir. Ortognatik cerrahi çene ameliyatı ile çenelerin birbirine yaklaştırılması işlemidir.
Fiyatlar ve işlemlerin süreci hakkında informasyon almak için ortodonti tutarları bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.