Genel

Yemeğin Acısı nasıl Alınır

Yemeğin Acısı nasıl Alınır

Acı, ne kadar yemeğe tat katsa da, fazlası daima zarar vermektedir. çok acı meydana getirilen yemekler mide rahatsızlığı, hatta mide yaralanmasına dahi yol açabilmektedir. Yemeğim oldukca acı oldu ne yapmam lazım diyenleri duyar gibiyim. Ilk olarak yemeğiniz acı olmuşsa o yemeği çöpe dökmenize tekrardan yapmanıza gerek yok. Bu yazımızda sizlere yemeğin acısını neyin aldığından bahsedeceğiz.

  • Bal İlave Edin

Yemeğiniz dayanılmaz aşama de acı olduysa, yemeğinize bir yiyecek kaşığı kadar bal ekleyip pişirmeye devam edebilirsiniz. Böylece yemeğinizin acısını almış olur ve yemeğinize güzel bir aroma elde etmiş olmuş olmuş olmuş olmuş olursunuz.

  • Limon Suyu İlave Edin
  • Limon, ekşi olduğundan dolayı yemeğin içinde ki acının etken maddesine etki ederek acısını alacaktır. Yarım fincan kadar ilave edilmesi tavsiye edilmektedir.
  • 1 Küçük Boy Patates

Acı yemeklerin acısını alacak bir diğeri önerimiz ise patatestir. 1 küçük patatesi soyarak yemeğin içine koyun. Böylece yemeğin acısı istediğiniz kıvama gelecektir. Unutmadan açıklayalım patates hem de fazla tuzu da almaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com